TRAGICZNY WYPADEK NA DW NR 174

W dniu 19 lutego 2021 roku  o godz. 19:02 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Czarnkowie otrzymało zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu osobowego na drodze woj. nr 174 w miejscowości Gajewo. Do zdarzenia zadysponowano zastępy ochrony przeciwpożarowej  z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Czarnkowie, oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Gajewa i Jędrzejewa. 
Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu zastano całkowicie rozbite auto osobowe marki Audi, które uderzyło czołowo w przydrożne drzewo. Wewnątrz pojazdu znajdował się nieprzytomny kierujący, u którego ratownicy nie stwierdzili czynności życiowych. Z uwagi na charakter zajścia na miejsce zadysponowano także oficera Operacyjnego z Komendy Powiatowej PSP w Czarnkowie.
Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia oraz wdrożeniu kwalifikowanej pierwszej pomocy w stosunku do poszkodowanego tj. stabilizacji ręcznej odcinka szyjnego kręgosłupa oraz udrożnieniu dróg oddechowych. Z uwagi na stan uszkodzeń pojazdu nie było możliwości rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej jeszcze w aucie, dlatego niezbędne było rozcięcie konstrukcji pojazdu narzędziami hydraulicznymi. Po uzyskaniu dostępu i ewakuacji poszkodowanego kierownik zespołu medycznego odstąpił od dalszych czynności ratunkowych stwierdzając ustanie czynności życiowych.  Po zakończonych działaniach ratownicy uprzątnęli pozostałości powypadkowe z jedni i przywrócili ruch w obu kierunkach. Na czas działań droga była całkowicie zamknięta a policja wraz z wolnymi zastępami organizowała objazd. Czynności wyjaśniające przyczynę zdarzenia prowadzili funkcjonariusze KPP w Czarnkowie w asyście Prokuratora Rejonowego. 
W działaniach trwających ponad 3 godziny udział brało 21 strażaków Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Opracowanie: mł.bryg. Łukasz Perz
Zdjęcia: JRG Czarnków

(Visited 16 565 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz