Tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 92. Nie żyje jedna osoba

W sobotę, 19 stycznia o godz. 10.52 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz osobach poszkodowanych,


które pozostają uwięzione w pojeździe na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Gaj Wielki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Kaźmierz, OSP Bytyń, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą czołowo, jedna osoba poszkodowana znajdowała się uwięziona wewnątrz pojazdu VW Polo, pozostali uczestnicy zdarzenia opuścili pojazd przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu. 
Samochód VW Polo znajdowała się na pasie ruchu, natomiast Citroen Berlingo znajdował się po dachowaniu w rowie. W trakcie przeprowadzonego rozpoznania KDR ustalił, że w zdarzeniu brał jeszcze udział samochód ciężarowy z naczepą. 
Prawdopodobnie do wypadku doszło w wyniku uderzenia samochodu VW Polo w tył pojazdu ciężarowego DAF, następnie doszło do zderzenia czołowego z samochodem Citroen Berlingo. 
Dwie osoby z pojazdu osobowego Citroen i jedna osoba z samochodu ciężarowego znajdowały się w pobliżu – nie zostały poszkodowane.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych do osoby poszkodowanej znajdującej się w pojeździe, wydobyciu poszkodowanego mężczyzny z pojazdu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) wspólnie z ratownikami ZRM, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych i posprzątaniu drogi z pozostałości powypadkowych.
Będący na miejscu zdarzenia ZRM po przeprowadzonej resuscytacji stwierdził zgon mężczyzny. 
Podczas prowadzonych działań dwie osoby (kierujący i pasażerka z pojazdu Citroen) źle się poczuły, przebywający na miejscu ZRM po przebadaniu podjął decyzję o przewiezieniu tych osób do szpitala.
W trakcie prowadzonych działań ruch na drodze krajowej został zablokowany – Policja zorganizowała objazdy, następnie odbywał się wahadłowo.
Na miejsce zdarzenia udał się Oficer Operacyjny w dyspozycji Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (21 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja, Prokurator oraz Pomoc drogowa.
Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: asp. sztab. Łukasz Wiernicki, st. ogn. Marek Zawiasa(Visited 2 167 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz