„Terytorialsi” zdawali egzamin po roku służby

„Terytorialsi” zdawali egzamin po roku służby

Przeprawa wodna, pokonywanie terenu różnymi sposobami,  kontakt ogniowy, nieustanna praca na mapie i w sekcjach, udzielanie pierwszej pomocy medycznej na polu walki.


To zaledwie część zadań, z którymi musieli zmierzyć się „Terytorialsi”  służący w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej już rok.

Tym razem egzamin z „pętli taktycznej” to podsumowanie wiedzy i umiejętności, jaką żołnierze zdobyli w ciągu roku szkoleń. Sprawdzian odbył się 8. sierpnia na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Biedrusku. Dowódcy znacznie podwyższyli „Terytorialsom” poprzeczkę. Warto podkreślić, że egzamin trwał aż 30 godzin! Zmaganiom poligonowym przyglądali się zaproszeni goście, w tym amerykańscy żołnierze.

Minione dwa dni okazały się bardzo produktywne dla żołnierzy 12WBOT. Sprawdzian rozpoczął się o świcie od alarmu, który oznaczał, że trzeba sprawnie, w sekcjach (sekcja-12 żołnierzy), przemieścić się z miejsca zakwaterowania do rejonu alarmowego, gdzie postawiono żołnierzom zadania. Bardziej doświadczeni „Terytorialsi”  musieli wykonać sporo zadań, w tym: zasadzki, wykonywanie pojedynczego okopu do postawy leżącej czy  strzelanie.

Świetnie zaprezentowały się dwie sekcje, które organizowały przeprawę pontonami przez akwen. Po wyjściu na brzeg, żołnierze musieli sprawnie nawiązać  kontakt ogniowy. Zostali ostrzelani, ale zdołali oderwać się od wroga. Inna drużyna udzielała pierwszej pomocy medycznej rannym kolegom, ewakuowała ich z pola walki oraz wzywała śmigłowiec ratunkowy. Sporo wrażeń dostarczył także patrol, który znalazł ładunek wybuchowy. Podczas próby rozbrojenia, doszło do pozorowanego wybuchu. Trzeba przyznać, że ze  wszystkimi zadaniami „Terytorialsi” poradzili sobie bardzo dobrze.

  Z całą pewnością za nami bardzo trudny egzamin z „pętli taktycznej”. Podwyższamy poprzeczkę. Żołnierze pierwszy raz byli sprawdzani przez nas w zakresie działania sekcji na polu walki czy kontaktu ogniowego. To był bardzo wyczerpujący test. Jako dowódcy batalionu zależało mi, by zobaczyć, jak nasi żołnierze radzą sobie podczas działań na polu walki.  – mówi ppłk Tomasz Woźniak, dowódca 124 batalionu lekkiej piechoty  w Śremie, dowódca zgrupowania poligonowego w Biedrusku.

Jednocześnie, 8. sierpnia swój potencjał udowadniali początkujący, czyli kandydaci na kolejnych „Terytorialsów”. Właśnie dobiega końca szkolenie podstawowe w ramach programu „Wakacje z WOT”. Dla uczestników tego typu szkolenia, pozytywny wynik egzaminu z „pętli taktycznej” to  za każdym razem przepustka do złożenia uroczystej przysięgi. Ochotnicy zasilą 124 batalion w Śremie oraz 125 batalion w Lesznie.

                                                                                   ppor. Anna Jasińska

                                                  12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Zobacz również …

(Visited 164 times, 1 visits today)

Leave a Reply