Święto Konstytucji w Poznaniu

Tegoroczne główne obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja odbędą się w samo południe na pl. Wolności. W programie uroczystości znalazła się m.in. wojskowa defilada i występ Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. Na placu można będzie zobaczyć zasoby Muzeum Uzbrojenia z poznańskiej Cytadeli. Na ulice miasta wyjedzie patriotyczny tramwaj. Natomiast przed Odwachem na Starym Rynku odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Obchody tegorocznego święta rozpoczną się o godz. 10.30, mszą świętą w Farze Poznańskiej. Po jej zakończeniu (około godz. 11.30) zgromadzeni przejdą ulicami Świętosławską na Stary Rynek, a następnie ul. Paderewskiego na plac Wolności. Tam, w samo południe, odbędą się główne uroczystości.

Na placu Wolności na poznaniaków czekać będą kompanie honorowe Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Związku Harcerstwa Polskiego. Oficjalne uroczystości w tym miejscu rozpocznie Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, która odegra hymn państwowy. Po podniesieniu flagi państwowej odczytana zostanie preambuła do Konstytucji Trzeciego Maja. Następnie rozbrzmi salwa honorowa i pieśni z okazji 3. Maja. Do zgromadzonych przemówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Występ artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 75. Uroczystości główne na placu Wolności zakończy pokaz musztry paradnej i defilada wojskowa.

Po zakończeniu tej części obchodów tradycyjnie już prezydent Poznania razem z mieszkańcami miasta uda się na Stary Rynek, gdzie przed gmachem Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 uroczyście otwarty zostanie sezon wart konnych.

W siedzibie muzeum zostanie wystawiona Księga Pamiątkowa z obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. O godz.13.30 nastąpi oficjalnie otwarcie nowej wystawy czasowej autorstwa prof. Izabeli Rudzkiej pt. „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii”. Natomiast o godz. 16 przed Odwachem można będzie wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych „Witaj, majowa Jutrzenko”.

Wiele będzie się działo także na placu Wolności. Program poznańskich uroczystości rocznicowych wzbogacą eksponaty Muzeum Uzbrojenia z poznańskiej Cytadeli. Będzie można zobaczyć wojskowe samochody produkcji amerykańskiej – Willys MB „Jeep” oraz Dodge WC 52.

Na ulice Poznania wyjadą zabytkowe pojazdy MPK, w których będą rozdawane lizaki, flagi Polski i Unii Europejskiej oraz inne gadżety. Autobus Jelcz, tzw. „ogórek” stanie przy placu Wolności (w sąsiedztwie Biblioteki Raczyńskich). Patriotyczny tramwaj, przybrany w kokardy i kotyliony, poprowadzi trzeciomajowy pochód, a następnie będzie wozić mieszkańców miasta na trasie: ul. Marcinkowskiego, Plac Wolności, ul. 27 Grudnia, ul. Gwarna, ul. Św. Marcin (w godz. 12:30 – 14:00). O zabytkowych pojazdach opowiadać będą chętnym konduktorzy z Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych ubrani w historyczne mundury.

AJ /poznan.pl/

(Visited 55 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz