Święto Biblii w Poznaniu

Członkowie Poznańskiej Grupy Ekumenicznej spotkali się w urzędzie miasta – okazją było XVI Ekumeniczne Święto Biblii obchodzone w tym roku pod hasłem „I dam wam serce nowe i ducha nowego”. Przedstawicieli poznańskich kościołów przyjął prezydent Jacek Jaśkowiak.


Na uroczyste spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele kościołów chrześcijańskich obecnych w Poznaniu: Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Kościoła Polskokatolickiego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Rzymskokatolickiego i Kościoła Zielonoświątkowego.

Wśród gości byli również: Arcybiskup Metropolita Poznański, marszałek województwa wielkopolskiego, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a także  przewodniczący Rady Miasta Poznania.

– Dziękuję za to, że jesteśmy tu dziś wszyscy – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, witając zebranych gości. – Podczas jednego z podobnych spotkań dostałem piękny prezent: Pismo Święte. Nawał pracy nie pozwala mi czytać go codziennie, ale był taki czas, gdy starałem się to robić. Było to niezwykłe doświadczenie, które pozwalało spojrzeć na świat z innej perspektywy, z dystansu. Tym bardziej więc cieszę się, że w Poznaniu przedstawiciele różnych Kościołów mogą razem rozmawiać o Biblii.

– Cieszę się, że udało się nam spotkać w tej sali, w gościnie u prezydenta Poznania – podkreślał ks. Jan J. Ostryk, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. – To wielki przywilej. Dodatkowo cieszy mnie fakt, że Pismo Święte, o którym mówił prezydent, jest poznańskim tłumaczeniem, którego inicjatywa wyszła od pastora Piotra Zaremby z Kościoła Chrześcijan Baptystów. Jak widać Poznań słynie z ekumenicznego propagowania Pisma Świętego – i to nas dzisiaj połączyło.

Historia współpracy poznańskich kościołów ma ponadczterdziestoletnią historię, a  od ponad 15 lat wspólnie składają one świadectwo wiary i jedności, organizując w Poznaniu Ekumeniczne Święto Biblii.

Punktem centralnym tegorocznej, 16. edycji wydarzenia jest Nabożeństwo Słowa, które odbędzie się 24 października o godz. 18:00 w Katedrze Poznańskiej, a przewodniczyć mu będą abp. Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański oraz Biskup Naczelny Karol Maria Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów).

Więcej informacji o XVI Ekumenicznym Święcie Biblii znaleźć można tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/xvi-ekumeniczne-swieto-biblii,111154.html.


(Visited 140 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz