Jesienne warsztaty mehendi w nowotomyskiej bibliotece

Jesienne warsztaty mehendi

Orientalna magia zdobienia ciała henną była przedmiotem październikowych warsztatów w Klubie Rękodzieła „Fantazja” w nowotomyskiej bibliotece. Poprowadziła je, pracująca na co dzień w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, a w wolnych chwilach zajmująca się sztuką Mehendi – Klaudyna Bronowska.



W pierwszej części warsztatów pani Klaudyna opowiedziała czym jest henna, jaka jest jej historia i zastosowanie w kosmetyce. Na przykładzie bogatej i barwnej prezentacji pokazała jakie znaczenie symboliczne ma malowanie ciała i jakie rytuały są z tym związane. Obecne na warsztatach panie dowiedziały się, że Mehendi wywodzi się z czasów starożytnych i już przeszło 5000 lat temu kobiety zdobiły swoje ciała i włosy henną. Obecnie mehendi powszechnie stosuje się podczas ceremonii ślubnych w Indiach. Pannie młodej przyozdabia się dłonie i stopy w określone wzory, które mają zapewnić pomyślność w życiu.
W części praktycznej, uczestniczki zajęć poznały najbardziej charakterystyczne wzory hinduskie i arabskie oraz popularną technikę aplikacji henny za pomocą rożków. Finalnie stworzyły swoje własne, niepowtarzalne wzory, wykazując się dużymi zdolnościami i inwencją twórczą.

Oryginalne wzory zostały wykonane naturalną, brązową henną sprowadzaną z Indii. To kobiece, kameralne spotkanie ze sztuką Mehendi było wyjątkowo klimatyczne z powodu przyjemnego zapachu wydzielanego przez hennę, ale również dlatego, ze po raz pierwszy uczestniczki warsztatów wyniosły z nich „pamiątkę na dłużej” w postaci tymczasowego tatuażu.
Iza Putz






 

(Visited 231 times, 1 visits today)

Leave a Reply