Startuje sezon kąpielowy

Od soboty mieszkańcy Poznania będą mogli korzystać z sześciu kąpielisk miejskich. W tegorocznym sezonie, który zgodnie z uchwałą Rady Miasta rozpoczyna się 15 czerwca, do dyspozycji poznaniaków zostanie oddane zupełnie nowe kąpielisko – Plaża Parkowa w Kiekrzu przy ul. Ks. Nawrota.


– Mam nadzieję, że nowe kąpielisko zyska taką popularność jak Malta, Rusałka, Strzeszynek, czy dwie pozostałe plaże nad Jeziorem Kierskim: Krzyżowniki i Kaskada – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. – Poznaniacy mają duży wybór, a my staraliśmy się przez ostatni rok zwiększyć atrakcyjność i bezpieczeństwo poznańskich kąpielisk – dodaje.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji uzupełniły na kąpieliskach sprzęt ratowniczy: łodzie, koła ratunkowe, boje i liny. Pojawiły się także nowe wieże ratownicze.

Kąpieliska będą funkcjonowały do 31 sierpnia. W tym okresie, od godziny 10:00 do godziny 18:00 będą strzeżone jednocześnie przez 2 ratowników. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe, ale odbywa się na własną odpowiedzialność.

Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Wszystkie poznańskie kąpieliska w ocenie Sanepidu mają wodę zdatną do kąpieli. W trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli POSiR. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje – kąpieliska mogą zostać zamknięte na podstawie decyzji Sanepidu.

Wypoczywający nad wodą zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących na kąpieliskach regulaminów. Należy m.in. respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników oraz nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Na terenie kąpielisk nie wolno spożywać alkoholu. POSiR oraz służby ratownicze apelują, by po jego wypiciu nie wchodzić do wody. Na terenie kąpielisk zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo w Strzeszynku Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji utworzyły specjalną strefę grillową, z której wypoczywający nad jeziorem będą mogli użytkować bezpłatnie.

W upalne dni nad jeziorami będzie można korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe, place zabaw i siłownie zewnętrzne.

Co roku wszystkie kąpieliska przechodzą przed sezonem letnim odświeżenie. Teren został gruntownie wysprzątany, postawiono toalety przenośne i dodatkowe kosze na śmieci, uzupełniono piasek w miejscach, gdzie było to konieczne. Wzorem ubiegłych lat zmodernizowano infrastrukturę na kilku  kąpieliskach.

W TYM SEZONIE POZNANIACY BĘDĄ MIELI DO DYSPOZYCJI 6 MIEJSKICH KĄPIELISK:

Kąpielisko Strzeszynek – Plaża Malibu

Kąpielisko posiada piaszczystą plażę oraz trawiastą polanę dla wypoczywających. Na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje całoroczna restauracja i obiekt noclegowy. Do dyspozycji wypoczywających są także boiska do siatkówki, siatkówki plażowej, koszykówki oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. W ramach projektu „Plażojada” teren ośrodka wzbogacił się w zeszłym roku o nowy plac zabaw, siłownię zewnętrzną, pomost oraz zmodernizowane molo. W sezonie letnim plaża będzie miejscem części koncertów muzycznego cyklu #NaFalach.

Kąpielisko Kiekrz – Plaża Parkowa

To najnowsze poznańskie kąpielisko. Przy brzegu znajduje się plaża piaszczysto-trawiasta. Na terenie ogólnodostępnym, przylegającym do kąpieliska i plaży, zlokalizowany jest, wybudowany w 2017 roku w ramach projektu „Plażojada”, nowoczesny plac zabaw. Tuż obok znajduje się siłownia zewnętrzna, która stanowi alternatywę dla sportów wodnych. Dodatkową atrakcją plaży są dwa pomosty. Dla pieszych i rowerzystów zbudowano oświetloną ścieżkę, zamontowano ławki. W najbliższym sąsiedztwie mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego oferująca szeroki zestaw atrakcji dla entuzjastów sportów wodnych. Plaża powstała w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Kąpielisko Krzyżowniki na jeziorze Kierskim – Plaża Smocza

Kąpielisko posiada plażę trawiasto-piaszczystą. Na jej terenie znajduje się pomost, plac zabaw, tor do street workoutu i siłownia zewnętrzna. W 2019 roku oddano do użytku nowy pawilon, w którym mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Nową inwestycją jest także położona w sąsiedztwie kąpieliska marina. Przy plaży będzie stał food truck z lodami, napojami i przekąskami.

Kąpielisko Kaskada na jeziorze Kierskim

Kąpielisko położone jest na południowym brzegu Jeziora Kierskiego, przy ul. Międzyzdrojskiej. W jego pobliżu kąpieliska znajduje się restauracja oraz sezonowe punkty gastronomiczne. Funkcjonuje również wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska do siatkówki plażowej oraz strefa ćwiczeń street workout.

Kąpielisko Rusałka

W tym roku piaszczysta strefa plaży została poszerzona o dodatkowe 800 mkw. Do dyspozycji wypoczywających jest również rozległy teren trawiasty. Najnowsze obiekty w obrębie kąpieliska to otwarte na początku czerwca 2019 molo oraz pomosty wybudowane na potrzeby Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i wypożyczalni sprzętów wodnych. Ponadto nad Rusałką funkcjonuje siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, boisko do gry w boccia, stacja naprawy rowerów oraz ziemny tor rowerowy. Wypoczywający mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych.

Kąpielisko Malta

Kąpielisko posiada plażę trawiasto-piaszczystą. W jego sąsiedztwie można skorzystać ze strefy do street workoutu i boiska do sportów plażowych – beach soccera i siatkówki. W pobliżu funkcjonuje kilka punktów gastronomicznych, znajduje się też plac zabaw.

POSiR/poznan.pl

(Visited 103 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz