Spotkanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wielkopolskimi rolnikami

Na zaproszenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w debacie pt.: „Wielkopolskie rolnictwo wobec współczesnych zagrożeń”. Gościem debaty, zorganizowanej w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, był wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele powiatowych izb rolniczych, związków rolników, kółek i organizacji rolniczych, a także związków branżowych. Minister podczas spotkania przedstawił sytuację na rynku rolnym. – Nasze rolnictwo musi konkurować na rynku unijnym i pozaunijnym – mówił. Dodał, że w najbliższym czasie przekaże Izbie listę zakładów z Wielkopolski, które sprowadzają mięso, świnie bądź bydło z różnych krajów świata. – Powiadomię rolników z Wielkopolski, które zakłady i z jakich krajów sprowadzają mięso do przerobu. Będę prosił, abyście z nimi porozmawiali, dlaczego wolą wieprzowinę z Danii, czy wieprzowinę z Belgii, zamiast kupić ją od wielkopolskich rolników – apelował.

Szef resortu podziękował za dobrą współpracę z instytucjami z Wielkopolski podległymi ministerstwu i wojewodzie. – Chciałbym, żeby ta dobra współpraca była także prowadzona z samorządem województwa – podkreślił. Zaznaczył, że troska o rolnictwo musi dominować nad polityką. Jednym z takich obszarów działań jest pomoc klęskowa. – System pomocy rolnikom poszkodowanym przez suszę będzie modyfikowany, między innym poprzez wykorzystanie zdjęć satelitarnych w pracach komisji, czy też wprowadzanie nowych odmian kukurydzy, rekomendowanych dla gleb słabszych.

Minister Ardanowski zapowiedział także zmiany legislacyjne zwiększające nadzór nad działalnością ubojni. Bezpieczeństwo żywności ma być zapewnione przez inspekcje weterynaryjną – instytucję państwową, a nie przez delegowane prywatne firmy weterynaryjne.

/poznan.uw.gov.pl/

(Visited 64 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz