Smutne Piosenki i ich pierwszy autorski album „Dziki ogród”! – PREMIERA

Smutne Piosenki i ich pierwszy autorski album „Dziki ogród”!

Zagrali mnóstwo koncertów, w czasie których dali się poznać jako genialni muzycy. Świetnie czują się w jazzie i poezji śpiewanej, flirtując umiejętnie z popem, elektroniką, a nawet folkiem – i taka będzie ich pierwsza płyta „Dziki ogród”, która ukaże się 26 maja.

Urzekająco zaśpiewana, z melodiami, których nie da się zapomnieć. Jednym słowem: okno do poetyckiego, lecz naturalnego, emocjonalnego, jednak przyziemnego, wewnętrznego świata.

Zawartość debiutanckiej płyty studyjnej zespołu Smutne Piosenki najlepiej oddaje jej tytuł. „Dziki ogród” to nieskrępowana plątanina gatunków, stylów, nastrojów, uczuć i tematów, a przy tym bardzo melodyjna.

„Jest coś niesamowicie urokliwego w tej piosence. Zgrabne połączenie tradycji z nowoczesnością, kompozycja ciekawie się rozwija i posiada niebanalny tekst. Bardzo fajna barwa głosu wokalistki. Duża przyjemność słuchania” – to słowa Dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu na temat tytułowego utworu.

„Dziki ogród” ma już na koncie sukcesy – piosenka przyciągnęła uwagę Marii Sadowskiej w konkursie SKODA Auto Muzyka 2017, zdobyła nagrodę jury pod przewodnictwem Natalii Przybysz na Zimowej Giełdzie Piosenki 2017, przez kilka miesięcy utrzymywała się w pierwszej dziesiątce rankingu „Będzie głośno” radiowej Czwórki i nieomal wygrała eliminacje Narodowego Centrum Polskiej Piosenki do zeszłorocznych opolskich Debiutów. Po rekomendacjach od Piotra Stelmacha, Krzysztofa Dominika i Rafała Poliwody zabrakło jej do zwycięstwa dwóch punktów.

Dodatkową wartością jest wizualna oprawa albumu – Rozalia Ogonowska − zainspirowana utworami, stworzyła baśniowy niepowtarzalny świat.

Edycja limitowana zawiera dziesięć niepublikowanych wcześniej utworów, a także bonus track – muzyczną interpretację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Deszcze”.

„Młoda polska muzyka jest w ostatnich latach kopalnią talentów, ale od jakiegoś czasu da się zaobserwować w tej wdzięcznej materii pewien niepokojący schemat − jeśli jakaś utalentowana dziewczyna umie śpiewać oraz wyposażać piosenkę w intrygujące związki frazeologiczne, prawie zawsze stworzy duet z kolegą / kandydatem na swojego chłopaka / byłym chłopakiem (niepotrzebne skreślić), który zręcznie obsługuje rozliczne instrumenty na czele z… laptopem. Przyznaję − przejadła mi się ta formuła. Zespół Smutne Piosenki ma złą nazwę, inspiracje czerpie z muzyki uważanej w kręgach hipsterkich za obciach oraz wplata do swoich utworów jazzowe nuty. Wśród fanów trampek znanej firmy to − przynajmniej teoretycznie − porażka. Ja też jestem fanem tych trampek i kibicuję tej ekipie. Bo „niepopularne” bardzo często oznacza „wartościowe”. Piejcie, kury, piejcie.”

       Piotr Stelmach

Lista utworów:

1.      Intro introwertyczne

2.      Gdzie oni poszli

3.      Do dna

4.      Niedobry dzień

5.      Deszczobieg

6.      Euforia

7.      Przysłowia

8.      Dziki ogród

9.      Naked in the snow

10.  Proszę o jedno

Bonus:

1.      Deszcze

Wsparcie finansowe: Aquanet SA

Patroni medialni: Radio Afera, Radio Poznań, muzykoholicy.com
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Smutne Piosenki w 2015 roku powołała do życia basistka, Paulina Frąckowiak, która jest
autorką muzyki i tekstów zespołu. Współtworzą go z nią znakomici muzycy – Izabela Polit
(wokal), Michał Ruksza (piano) oraz Jakub Szwarc (perkusja).
Smutne Piosenki zagrały już wiele koncertów i zagościły na antenach licznych stacji
radiowych, spotykając się z pozytywnym odbiorem. Mają na koncie sukcesy konkursowe:
III miejsce i sześd nagród dodatkowych na Zimowej Giełdzie Piosenki 2017 w Opolu,
II miejsce na Festiwalu Artystycznym „Koniugacje” 2017 w Rawiczu, nagrodę im. Andrzeja
Jakóbca w kategorii „muzyka” na FAMA 2017 oraz III miejsce na Festiwalu Muzyczna Jesieo
– Międzynarodowe Konfrontacje Artystyczne 2017 w Grodkowie. W eliminacjach
Narodowego Centrum Piosenki Polskiej do opolskich Debiutów ich piosenka „Dziki ogród”
zajęła II miejsce, zyskując słowa uznania od jurorów: Piotra Stelmacha z III Programu
Polskiego Radia, Krzysztofa Dominika – menadżera HEY i Nosowskiej oraz Rafała
Poliwody − dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.
Smutne Piosenki wydały koncertową płytę „Na żywo z plusem”, na której towarzyszy im
kwartet smyczkowy i DJ. W maju planowana jest premiera ich debiutanckiej płyty studyjnej.
Pięd utworów zespołu ukazało się także na właśnie wydanej przez Stowarzyszenie Jazz
Poznao płycie „Poznaoski Festiwal Młodego Jazzu 2”.
Zespół chętnie angażuje się w działalnośd prospołeczną i edukacyjną. Ostatnio muzycy brali
udział w Projekcie 5 zmysłów – Imaginarium, pracując z niewidomymi dziedmi. Podczas
finału projektu, reżyserowanego przez Katarzynę Stoparczyk z radiowej Trójki, wystąpili
u boku Noviki, Malwiny Paszek, Jacka „Budynia” Szymkiewicza i Wojciecha
Waglewskiego.
Smutne Piosenki mają swój charakterystyczny styl i brzmienie, które Dionizy Piątkowski
w recenzji płyty „Na żywo z plusem” określił jako „nową jazzową poezję śpiewaną”.
Krzysztof Dominik napisał o nich: „Bardzo interesująca rzecz, już od początku intryguje.
Dobra wokalistka z oryginalną barwą. Ciekawy skład, dobre wykonanie, tekst. Widzę
szansę na przyszłośd”.
Paulina Frąckowiak
basistka, autorka tekstów i muzyki. Przez trzy lata studiowała pedagogikę na UAM w Poznaniu, po czym porzuciła ten kierunek na rzecz poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego (jazz i muzyka estradowa – gitara basowa w klasie dra Zbigniewa Wrombla). Jej wyróżniona praca magisterska nosiła tytuł „Twórczość kompozytorska Charlesa Mingusa. Inspiracje Mingusa i inspiracje Mingusem”. Gra na basie od 15 lat, posiada więc bardzo bogate i różnorodne doświadczenie sceniczne w wielu gatunkach muzycznych. Piosenki pisze od ok. 5 lat – początkowo angielskojęzyczne dla zespołu The Pineal, obecnie polskojęzyczne dla zespołu Smutne Piosenki, którego jest założycielką i liderką. Tworzy również teksty na zamówienie dla innych artystów. Jej twórczość słowno-muzyczną docenili m.in. Piotr Banach, Jacek „Budyń” Szymkiewicz, Bogusław Sobczuk i Piotr Stelmach. Jest fundatorką i prezeską Fundacji Wokół Piosenki, zajmującej się promocją wartościowych zjawisk artystycznych oraz wspieraniem różnych grup potrzebujących. Uczyła gry na gitarze basowej, m.in. w Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu. Obecnie jest nauczycielką muzyki, zajęć artystycznych oraz wiedzy o kulturze w szkołach ogólnokształcących.

 Izabela Polit
koszalinianka, absolwentka wokalistyki jazzowej oraz edukacji muzycznej z prowadzeniem zespołów muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Stypendystka Universitat der Kunste w Berlinie, gdzie m.in. nabierała wiedzy i praktyki z zakresu dydaktyki nauczania muzyki, dyrygentury zespołów wokalnych oraz wokalno-instrumentalnych oraz wystąpień publicznych. Nauczycielka wokalistyki jazzowej w poznańskim Zespole Szkół Muzycznych, wiceprezeska Fundacji Wokół Piosenki. Prowadzi warsztaty jazzowe, współpracując m.in. z Przemkiem Raminiakiem. Wokalistka zespołu Smutne Piosenki oraz The Pineal (Grand Prix Przeglądu Gitarowego, Grand Prix Meskalina Blues Festival i in.). Jako solistka wyróżniona na Blue Note Poznań Competition 2015, finalistka Festiwalu Złota Tarka 2014 i 2016. Płynnie obraca się w rozmaitych stylistykach, od muzyki klasycznej przez etniczną do jazzu i R&B.

Jakub Szwarc
absolwent Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza. Student Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na wydziale jazzu. Członek zespołu Smutne Piosenki, The Pineal oraz Plonra. W 2015 roku zdobywca Grand Prix na festiwalu 10th Tarnów Jazz Contest z zespołem Stolen Ride. Uczeń polskich uznanych pedagogów takich jak: Krzysztof Przybyłowicz, Marek Jakubowski, Paweł Dobrowolski, Zbigniew Wrombel czy Maciej Kociński.

Michał Ruksza
pianista, kompozytor, nauczyciel, prezenter muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Zaangażowany w wiele przedsięwzięć artystycznych, w których występują rozmaite gatunki muzyczne. Od kilku lat jest kierownikiem muzycznym i akompaniatorem zespołu Zenona Laskowika. Uczestniczy także w międzynarodowym projekcie artystycznym Zendegi Zibast autorstwa kompozytora i gitarzysty Marka Jakubowicza. To właśnie z nim współtworzy, oparty na improwizacji jazzowej, duet Unobtainum, w którym nawiązuje m.in. do skandynawskiego jazzu i kultury Wschodu. Gra na scenach teatrów i klubów w całej Polsce, a także w Szwecji, Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jako prezenter muzyczny i DJ, prowadzi różnego rodzaju imprezy.

(Visited 273 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz