Samolot ze sprzętem dla lekarzy wylądował w Poznaniu [ZDJĘCIA, FILM]

Tysiące profesjonalnych masek, kombinezonów, gogli i przyłbic przyleciały do Poznania z Chin. Samolot z cennym ładunkiem wylądował nad ranem na poznańskiej Ławicy. To pierwszy z czterech transportów – do Polski trafi łącznie 57 ton sprzętu.


Gigantyczny transport jest możliwy dzięki 20 mln zł darowizny, które Kulczyk Foundation przekazała na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Za te pieniądze kupiono 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. Kombinezonów i po tyle samo gogli oraz przyłbic. Cały ładunek waży aż 57 ton i zajmuje 470 m3. Dlatego z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu przyleci w aż czterech dostawach. Pierwsza z nich wylądowała już w Poznaniu. 

– Za parę minut przyleci tu sprzęt – mówił tuż przed lądowaniem samolotu Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. – Broń dla nas, lekarzy i wszystkich pracowników ochrony zdrowia w naszym kraju, która pozwoli nam walczyć z tą straszną epidemią.

Dzięki wsparciu Miasta Poznania, organizacji przedsiębiorców oraz lokalnych działaczy z Lions Club Poznań Pillory to właśnie w stolicy Wielkopolski zorganizowano bazę logistyczna dla Fundacji Lekarze Lekarzom. 

Miasto Poznań użyczyło bezpłatnie transport oraz halę targową dla składowania sprzętu, a organizacje przedsiębiorców pomogą w jego dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie. Wszystkie środki ochrony osobistej będą przekazane personelowi medycznemu walczącemu na pierwszej linii frontu z koronawirusem SARS-Cov-2. 

– Samorząd lekarski w Wielkopolsce ma otrzymać ponad 70 000 maseczek chirurgicznych, ponad 100 000 masek typu FFP2 N95, ponad 7500 kombinezonów, a także ponad 7000 gogli – informuje Katarzyna Strzałkowska, rzeczniczka prasowa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Wszystkie dostawy przylecą do Poznania Dreamlinerami, a przewoźnikiem jest LOT Cargo. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej.

AW /poznan.pl/

(Visited 141 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz