Rusza nowy sezon nad Wartą!
Dziesiątki koncertów i warsztatów, projekcje filmowe, przejażdżki tramwajem wodnym, motorówką – nowy sezon nad Wartą będzie pełen atrakcji dla wszystkich poznaniaków. Z terenów nadrzecznych z roku na rok korzysta coraz więcej osób, a miasto planuje tam kolejne inwestycje.
Od 1 czerwca wszystkie atrakcje nad rzeką będą dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta i turystów. Rusza nowy sezon nad Wartą.
– Poznań powrócił nad Wartę – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Tysiące poznaniaków, którzy co roku spędzają wolny czas na brzegiem rzeki, to najlepszy dowód na to, że przywróciliśmy rzekę mieszkańcom miasta. Każdego lata odbywa się tutaj kilkadziesiąt imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych, realizowane są liczne inwestycje. Tegoroczny sezon będzie jeszcze bardziej atrakcyjny niż poprzednie.
Na wodzie – tramwaj i motorówki
Podobnie, jak w latach poprzednich, tak i w tym roku po rzece będzie kursował tramwaj wodny. Od tego sezonu zmienia swoją trasę: rejsy rozpoczynają się od przystanku Chwaliszewo, tuż przy wybudowanych schodach i pochylni – przez co dostęp do tramwaju jest jeszcze łatwiejszy. Nowa trasa przebiega poprzez przystanki: Chwaliszewo – Politechnika – Rataje – Wilda – Szeląg – Katedra – Chwaliszewo.
Z tej oferty skorzystają nie tylko poznaniacy i turyści – w tym sezonie miasto kontynuuje współpracę z gminą Czerwonak. Jej mieszkańcy będą mogli wsiąść do tramwaju wodnego „Czerwonak” i dopłynąć nim do przystanku Chwaliszewo, skąd można przesiąść się na poznański tramwaj wodny.
Można też skorzystać z oferty przystani miejskiej, która jest bezpłatna, całodobowo dozorowana i oferuje wodniakom dostęp do punktów poboru energii elektrycznej i zaplecza sanitarnego.
W tym roku aż w dwóch miejscach nad Wartą będzie można wypożyczyć motorówkę: na terenie Przystani miejskiej oraz przy plaży Szeląg. Codziennie od godz. 12:00 do 19:00 będzie można wypożyczyć małą motorówkę i zobaczyć miasto z innej perspektywy. Nie będzie do tego potrzebny patent sternika motorowodnego – wystarczy dowód osobisty i krótkie przeszkolenie, przeprowadzane jest na miejscu dla każdej z załóg wybierających się na rejs po Warcie.
Nad wodą – atrakcje na plażach
Tak jak w poprzednich sezonach nad rzeką działać będą plaże: na Wildzie, Ratajach, Chwaliszewie i Szelągu. Każda z nich będzie miała swój wyjątkowy charakter. Dzięki szerokiej ofercie kulturalnej w tym sezonie każdy – niezależnie od wieku – znajdzie nad Wartą coś dla siebie.
Plaża na Wildzie będzie kameralną i spokojną przestrzenią w centrum miasta, w której odpocząć będą mogły całe rodziny. Przewidziano liczne pikniki i ekologiczne warsztaty, a dla tych, którzy szukają aktywności – potańcówki przy dźwiękach polskich przebojów w nowoczesnych odsłonach. Na dzieci czekać będą zorganizowane zajęcia – m.in. Akademii Reissa, a dla całych rodzin zaplanowano spotkania z podróżnikami. O swojej pasji opowie m.in. Jan Mela, najmłodszy w historii zdobywca biegunów – północnego i południowego w ciągu jednego roku. Do dyspozycji poznaniaków będą leżaki, szezlongi, jacuzzi, prysznice, boiska do gry, grille, stoły piknikowe i stół do tenisa stołowego. Młodzi poznaniacy będą tu mogli świętować dzień dziecka – w tym roku motywem przewodnim wydarzenia są Plaże Świata. W programie m.in.: tworzenie marakasów, piniata, konkurs na najwyższą wieżę z nachosów, warsztaty tworzenia masek afrykańskich czy farbowanie tkanin.
Na plaży Rataje coś dla siebie znajdą rodzice, dzieci i dziadkowie. We wtorki organizowane tam będą potańcówki nie tylko dla seniorów. Środy to czas dla studentów, a czwartki każdy będzie mógł posłuchać stand-uperów. W piątki na plażę zawita Kino Letnie – co tydzień będzie można obejrzeć hity kinematografii polskiej lub pokazy niemego kina z muzyką na żywo. W sobotę na scenie zagrają poznańscy artyści, a w niedzielę plaża zaprasza całe rodziny z dziećmi. Przez cały sezon będzie można oglądać wystawę zdjęć pokazujących, jak przed wojną poznaniacy spędzali czas nad Wartą. Na mieszkańców i turystów czekają też leżaki, strefa gastronomiczna, strefa grillowania, tor do skimboardu i klubokawiarnia w klimacie zero-waste.
Plaża Szeląg to miejsce, w którym można będzie spędzić czas w zgodzie z naturą. Już teraz działają tam ogrody społeczne, a przez cały letni sezon na mieszkańców miasta czekać będą liczne warsztaty ekologiczne i działania integrujące lokalną społeczność. Zaplanowano również dyskusje i projekcje filmowe. Będzie też można posłuchać licznych koncertów z cyklu Solo na Szelągu – zagrają artyści z Poznania i całej Europy.
Plaża na Chwaliszewie i Kontener Art przyciągnie wszystkich, którzy szukają rozrywki. We wtorki będzie można tam potańczyć w rytmach salsy czy zumby, a w środę – usłyszeć młode poznańskie zespoły, które zagrają tam w ramach „Demo stacji”. Czwartki to czas na jam session, a piątek – koncerty Europejskiej Sceny Muzycznej. Sobota i niedziela to czas na relaks dla całych rodzin. Przez cały sezon na plaży będzie można wziąć udział w licznych warsztatach i zabawach.
Przez całe lato, od czerwca do sierpnia, na wszystkich poznańskich plażach organizowane będą imprezy edukacyjne i proekologiczne. Powróci lubiane przez poznaniaków Kino nad Wartą – w tym roku wyświetlone zostaną cztery filmy (seanse co dwa tygodnie od lipca do sierpnia).
22 czerwca odbędzie się Parada Sobótkowa nad Wartą i Festiwal Światła. 7 i 8 lipca to weekend, w którym do Poznania przyjadą żeglarze, by posłuchać koncertu „V Szanty nad Wartą” oraz wziąć udział w regatach Rzeczny Match Racing. 21 lipca nad rzeką podczas „V Koncertu Operowego” wystąpią najlepsi śpiewacy. Na koniec sezonu – 7 września – planowany jest koncert gwiazdy.
Poznań zwrócony ku Warcie
Przywracanie rzeki poznaniakom nie przebiegałoby tak sprawnie, gdyby nie liczne prowadzone przez Miasto inwestycje. W ostatnich miesiącach utwardzono drogi nadrzeczne w rejonie Panny Marii, Czartoria i wyremontowano schody przy moście Chrobrego (od strony seminarium). W planach jest też modernizacja schodów przy ul. Nowe Zagórze.
– Kontynuujemy program rewitalizacyjny „Na rzecz Warty”, który przywraca rzekę miastu i jego mieszkańcom – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dawną świetność już wkrótce odzyskają przedwojenne Łazienki Rzeczne nad Wartą. W zmodernizowanym budynku znajdą się biura i restauracja z tarasem widokowym. Jeszcze w tym roku zakończy się też remont Dziecińca pod Słońcem. Jego ważną częścią jest zagospodarowanie zabytkowej przestrzeni ogrodu jordanowskiego tak, aby mógł się on stać miejscem spacerów i wypoczynku dla wszystkich poznaniaków.
W kolejnym sezonie letnim miasto udostępni mieszkańcom zaplecze socjalne przy przystani jachtowej oraz ściankę wspinaczkową przy strefie biwakowej Główna, których budowa już trwa. W planach jest także budowa przystani jachtowej i nurtowej, która zostanie zaprojektowana jeszcze w tym roku.
Zrealizowane do tej pory inwestycje nad Wartą doceniło środowisko architektów. W 2019 roku Pawilon-Ogród Szeląg został zgłoszony do nagrody roku SARP, gdzie otrzymał wyróżnienie w kategorii „Przestrzeń publiczna” oraz zdobył nagrodę publiczności.
Wszystkie informacje o nadrzecznych atrakcjach, powstających inwestycjach oraz nadchodzących wydarzeniach, odnaleźć można na stronie www.rzekawartapoznania.ploraz w serwisie Facebook na profilu Rzeka Warta Poznania.
AW/poznan.pl