Rawicz – Hołd Prezydenta RP dla ofiar stalinowskiego terroru [ZDJĘCIA]

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Żołnierzom Wyklętym, ofiarom stalinowskiego terroru, zamęczonym i zmarłym w latach 1945-56 w więzieniu w Rawiczu.

Uroczystości odbywają w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca.

Prezydent RP złożył kwiaty przy murze Zakładu Karnego w Rawiczu. Znajdują się tu dwie tablice: jedna poświęcona ofiarom stalinowskich represji, druga – pamięci Kazimierza Pużaka, jednego z przywódców Polski Podziemnej, który był więźniem tutejszego zakładu.

W 1945 roku Kazimierz Pużak został aresztowany przez NKWD i osądzony w Moskwie w pokazowym procesie szesnastu. Po czterech miesiącach na mocy amnestii wrócił do Polski i został ponownie aresztowany przez UB w 1947 roku. Osadzony w więzieniu w Rawiczu, najprawdopodobniej został zamordowany w kwietniu 1950 r.

W okresie stalinowskim kary odbywali tu także m.in. Władysław Bartoszewski, Stanisław Skalski, Wiesław Chrzanowski, Kazimierz Moczarski, Władysław Siła-Nowicki i Wojciech Borzobohaty.

Następnie Prezydent Andrzej Duda zwiedził cele, w których byli przetrzymywani i torturowani Żołnierze Wyklęci. Towarzyszył mu Zenon Wechmann, więziony w Rawiczu w okresie komunistycznego terroru.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

(inf www.prezydent.pL., PAP)
(Visited 197 times, 1 visits today)

Leave a Reply