Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Wielkopolsce [ZDJĘCIA]

W piątek prezydent Andrzej Duda odwiedził województwo wielkopolskie. Złożył wizytę w Wągrowcu, a wieczorem udał się do Murowanej Gośliny, gdzie wziął udział w jubileuszu operatorów systemu dystrybucyjnego, organizowanym przez Eneę Operator oraz w premierze widowiska historycznego „Orzeł i Krzyż”.

    • WĄGROWIECPrezydent Andrzej Duda przyznał w piątek w Wągrowcu, że chciałby, aby w referendum w sprawie zmian w konstytucji znalazło się pytanie o wiek emerytalny, po to, by – jak mówił – nie można go było więcej swobodnie podnosić.

Zadeklarował, że chciałby stale poszerzać sferę wolności w naszym życiu państwowym. – Cieszę się, że udaje się przywracać wolność w wielu punktach, jak chociażby wolność wyboru, jeżeli chodzi o możliwość prawa do emerytury, czyli to, co dzięki mojej inicjatywie ustawodawczej udało się w naszej Rzeczypospolitej przywrócić, czyli niższy wiek emerytalny niesprawiedliwie podwyższony i dać prawo do emerytury, a nie obowiązek przejścia na emeryturę – podkreślał Andrzej Duda.

 Wyraził także satysfakcję z faktu zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków. – Cieszę się, że rodzicom zwrócono prawo do wyboru momentu, w którym dziecko może iść do szkoły – czy zrobi to w szóstym, czy w siódmym roku życia. To także było ważne i oczekiwane – przekonywał prezydent.
Teraz – jak mówił – chciałby, aby m.in. mieszkańcy także Wągrowca „skorzystali z wolności wypowiedzenia się w sprawie przyszłości Rzeczypospolitej”. – Dlatego chciałbym, żebyśmy przeprowadzili referendum konsultacyjne w sprawie nowej konstytucji – zaznaczył.

– Wierzę w to, że będziemy wzmacniali także naszą obronność, to niezwykle ważne. I dlatego wierzę, że zaakceptujecie państwo dalszy wzrost wydatków na polską obronność, na polską armię, na jej modernizację, bo jest to proces niezwykle potrzebny – przekonywał prezydent.

Zaapelował, zwłaszcza do młodych, by zgłaszali się do Wojsk Obrony Terytorialnej. – Chcemy, aby Polacy umieli posługiwać się bronią, chcemy, aby Polacy – w razie potrzeby – stanęli w obronie swojej ojczyzny, tak jak Wielkopolanie umieli stanąć do Powstania Wielkopolskiego, jednego z niewielu zwycięskich powstań w naszej historii – mówił Andrzej Duda.


 

 

    • MUROWANA GOŚLINA„Przywracamy lokalny potencjał, siłę i bezpieczeństwo”

Dziękuję całej Grupie Enea za propaństwową działalność dbałość o bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówił prezydent Andrzej Duda,

goszczący w piątek w Murowanej Goślinie. Zaznaczył, że „elementem propaństwowej działalności był zakup spółki, stanowiącej elektrownię Połaniec”.

W krótkim wystąpieniu dziękował „zwłaszcza Enei Operator za to, że dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec klientów i że wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne tej części kraju”. Zwracał uwagę, że spółka dostarcza energię elektryczną do ponad 2,5 mln klientów.
– To bardzo dobry przykład kierunku, w którym powinna się rozwijać polska gospodarka i w którym powinniśmy budować bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówił.
Podkreślał, że znalazł się w Murowanej Goślinie także po to, by obejrzeć widowisko „Orzeł i krzyż”, przyciągające od lat tysiące widzów.
„Widowisko o naszych dziejach, pokazujące nasza historię” – mówił Duda.
Dziękował za to, że w Wielkopolsce, „kolebce polskości”, w taki sposób pokazywane są polskie dzieje.  (PAP)
Źródło: prezydent.pl(Visited 377 times, 1 visits today)

Leave a Reply