Premier Mateusz Morawiecki złożył hołd powstańcom wielkopolskim

Premier Mateusz Morawiecki wziął dziś udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Prezes Rady Ministrów złożył wspólnie z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka oraz uczestniczył w uroczystości odsłonięcia Tablicy Wdzięczności.
Obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się od upamiętnienia pierwszego naczelnego dowódcy zrywu generała Stanisława Taczaka na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Premier wziął także udział w uroczystym odsłonięciu Tablicy Wdzięczności, która zawisła na gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dzieło powstało z inicjatywy wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i ufundowane zostało przez Instytut Pamięci Narodowej. Autorem projektu jest poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala.Premier Mateusz Morawiecki w przemówieniu skierowanym do zgromadzonych przed urzędem gości podkreślał, że budując silną Polskę należy pamiętać o wysiłku poniesionym przez naszych przodków. – Składam hołd wszystkim powstańcom i spadkobiercom tej idei.


Ten ogólnonarodowy wymiar jest niezwykle ważny, bo bez tego powstania nie byłoby zwycięstwa roku 1920. To ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą wtedy rzucone w ziemię, dało znakomity plon drugiej Rzeczpospolitej – mówił szef rządu.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podkreślał natomiast rolę powstania dla odradzającej się Polski. – Pamiętajmy, że Powstanie Wielkopolskie to wydarzenie o charakterze ogólnonarodowym. Należy o tym przypominać. Było to wydarzenie przełomowe – mówił.

Podczas uroczystości Poczta Polska zaprezentowała znaczek oraz kartkę pocztową „100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego” wprowadzone do obiegu w dniu obchodów. Znaczek prezentuje flagę powstańczą wraz z orłem w koronie, a także czapkę rogatywkę, na której znajduje się trefl i orzełek na froncie. Autorem znaczka o wartości 2,60 zł jest Jan Konarzewski. Kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej o wartości z oznaczeniem literowym A prezentuje w części ilustracyjnej fotografię majora Mieczysława Palucha wraz z towarzyszami broni oraz symbole powstańcze: kokardę narodową oraz flagę.

Premier Mateusz Morawiecki wręczył także medale upamiętniające 100-lecia Odzyskania Niepodległości zasłużonym dla regionu. Wyróżnienie otrzymało 30 Wielkopolan – działaczy społecznych, kombatantów, naukowców i przedsiębiorców.

fot. Krystian Maj/KPRM(Visited 53 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz