Poznańskie Targi Piwne & Hempathy Expo 2024 [ZDJĘCIA, FILM]
Poznańskie Targi Piwne są z nami już 11 lat
10 niecodziennych atrakcji, których warto doświadczyć podczas Poznańskich Targach Piwnych i Hempathy Expo!
Poznańskie Targi Piwne i Hempathy Expo to impreza, której nie możecie ominąć. Już teraz warto zaznaczyć w kalendarzu daty 15-16 listopada i przyjść na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Te dwa dni będą prawdziwym świętem dla wszystkich miłośników doskonałych trunków, wyśmienitego jedzenia, konopi oraz niezwykłych atrakcji. Sprawdź co przygotowali organizatorzy.
-
Odczaruj mity na temat rośliny, która służy ludziom od wieków
Chmiel i konopie to rośliny z tej samej rodziny, dlatego po raz pierwszy, wspólnie z PTP, odbędzie się Hempathy Expo – pierwsze targi konopne w Poznaniu. Wokół konopi narosło wiele mitów i złej narracji, dlatego podczas Targów będzie można zdobyć cenną wiedzę na ich temat oraz poznać niezwykłe właściwości rośliny, która służy ludziom nie krócej niż len.
– W ramach strefy edukacyjnej na Hempathy Expo proponujemy wszystkim zainteresowanym szeroki zakres prelekcji i paneli poświęconych konopiom – od dyskusji z ekspertami branży po praktyczne warsztaty. W ramach spotkań lekarze i farmaceuci podzielą się wiedzą na temat medycznego zastosowania konopi, a prawnik i policjant omówią praktyczne zagadnienia prawne. Poruszymy także tematy przemysłowe, takie jak włókno konopne (jedno z najmocniejszych na świecie!), a nawet dowiemy się dlaczego konopie warto dodawać do piwa. W programie przewidziano także unikalne warsztaty jak robienie papieru konopnego oraz gotowanie na bazie konopi. Goście będą mieli okazję usłyszeć znane osoby z branży takie, jak: Maciek Kowalski, Konopny Farmaceuta czy Adi Lewandowski – opowiada Mateusz Zbojna z Otwieramy Oczy, który poprowadzi część sceniczną dotyczącą konopi.
-
Zobacz jak sztuka z ulicy trafia na wystawę PTP
Nowością podczas Poznańskich Targów Piwnych będzie wystawa street artu. To forma sztuki wizualnej, tworzona w przestrzeni miejskiej, która wykorzystuje publiczne miejsca jako swoje płótno. Street art jest sposobem wyrażania artystycznych wizji i komentarzy, które angażują przechodniów i wpływają na estetykę przestrzeni publicznej, dodając jej koloru, wyrazu i indywidualności. Street art z ulicy coraz częściej ucieka na salony, a na hali Międzynarodowych Targów Poznańskich w czasie dwóch dni PTP będzie można podziwiać dzieła poznańskich i nie tylko twórców street artu, a także kupić ich wlepki, printy czy obrazy.
– Pojawią się między innymi prace Rojbra – poznańskiego urwiska i rozrabiaki. Od małolata zafascynowany sztuką uliczną. Twórca różowego świniaka pojawiającego się na ulicach polskich i zagranicznych miast od 2018 roku. Pasjonat majsterkowania, upcyklingu i optymalizacji. Choć farby, markery i wlepki to jego główne formy zaznaczania obecności w przestrzeni miejskiej, tak coraz częściej romantyzuje ze światem instalacji i asamblaży – wyjaśnia Artur Chraplewski, właściciel poznańskiego lokalu Ulotnie, organizator wystawy.
-
Poczuj emocje podczas wyjątkowego show
Po raz kolejny podczas Poznańskich Targów Piwnych będzie można zobaczyć wrestling, czyli ekscytujące show, bazujące na klasycznych zapasach i tzw. wolnoamerykance – tu wszystkie chwyty są dozwolone. Każda walka ma inne zasady, a całość składa się na fascynujący pokaz.
– Przyjdź, zobacz na własne oczy zmagania naszych zawodników i poczuj emocje towarzyszące temu niezwykłemu widowisku. Na ringu pojawią się zarówno nasze gwiazdy jak i młodzi adepci. Będą walki dwu- i wieloosobowe. Wrestling to emocje, super widowisko i świetna rozrywka.- podkreśla Ryszard Zejdler z PpW Ewenement Wrestling Federation.
-
Przyjdź na piwne Oscary i dowiedz się jakie trunki polecają profesjonaliści
Tradycyjnie na piątek (15 listopada, godzina 18:00) zaplanowano galę finałową konkursu Greater Poland – kierowanego do profesjonalnych i domowych producentów piwa, miodu i cydru. Nagrodzone zostaną najlepsze trunki oraz projekty w wyżej wymienionych kategoriach.
– Pierwszy dzień Targów i wręczenie medali Greater Poland jest dla branży jak gala wręczenia Oscarów. To ten moment w roku kiedy ciężka, mrówcza praca piwowara zostaje doceniona. Może wyjść na scenę, stanąć w świetle jupiterów i odebrać zasłużoną chwałę za swoją pracę – dodaje Grzegorz Stachurski, organizator Poznańskich Targów Piwnych.
Jury Greater Poland Cup składa się z doświadczonych i utalentowanych ekspertów z całego świata, co zapewnia obiektywną ocenę wszystkich zgłoszonych produktów. Wybrane przez nich piwa, cydry oraz miody pitne z pewnością są warte spróbowania. Co istotne wiele z nich będzie można spróbować podczas Poznańskich Targów Piwnych.
-
Weź udział w warsztatach wykonywania słynnego napoju zbicień
Poznańskie Targi Piwa to też doskonała okazja, aby dowiedzieć się coś na temat miodu. A okazuje się, że nawet najbardziej tradycyjny, znany wszystkim miód niejedno ma oblicze. A więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się podczas kilku spotkań prowadzonych przez doświadczonych pszczelarzy i miodosytników.
– Podczas pierwszego prowadzonego przez nas masterclassu postaramy się zaprezentować bogactwo smaków, które można uzyskać z czystego miodu pszczelego. Zaprezentujemy pięć trójniaków, każdy wykonany z innego miodu pszczelego o innym smaku, aromacie, barwie i bukiecie. Wszystko po to, aby pokazać jak bardzo różnorodny bywa miód, nawet jeśli do jego produkcji nie użyjemy żadnych przypraw czy soków owocowych. Drugi masterclass to właściwie warsztat z wykonania w domu zbicienia, zwanego w Polsce piwem miodowym wykonanego w stu procentach z miodu z dodatkiem tego, co można znaleźć w okolicy. W naszym wypadku są to pędy sosny, owoce jałowca i lokalne odmiany chmielu. Pokażemy jak w warunkach domowych wykonać słynny zbicień leśny z pędami sosny i owocami jałowca, żeby zachowywał odrobinę miodowości, a jednocześnie był napojem, który jest nieporównywalny z niczym innym – wyjaśnia Piotr Pilasiewicz z Augustowskiej Miodosytni.
6.. Zmień coś w swoim wyglądzie – na zawsze lub tylko na chwilę
PTP może być też dobrą okazją na zrobienie sobie pierwszego lub kolejnego… tatuażu. Zwłaszcza, że decyzja o jego zrobieniu może być bardzo szybka – nie trzeba będzie bowiem myśleć nad swoim wzorem, ale można skorzystać z gotowego projektu.
– Przygotujemy różne wzorki – zarówno związane tematycznie z Targami, jak i uniwersalne – do wykonania w czasie od 30 minut do godziny. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie Zapraszamy na nasze stoisko – zachęca Kasia Mitura-Marusiak z Matuszka Tattoo.
Panowie, którzy chcą zadbać o swoją brodę lub wąsy będą mieli do swojej dyspozycji prawdziwych mistrzów w swoim fachu, czyli Kolektyw Barberski Przypadek.
– Będziemy obcinać włosy, golić brodziszcza oraz bawić gawiedź naszymi skromnymi osobami. Będzie z nami też nasza tatuatorka, która z chęcią opowie o swoim świecie igieł i tuszu i z którą na tatuaż będzie można się umówić w późniejszym terminie już po Targach – uśmiecha się Dominik Spychała z Kolektywu Barberski Przypadek.
-
Sprawdź czy masz w sobie “pikantnego ducha”
Nie zabraknie też znanego i lubianego Wyzwania Ostrości, zorganizowanego tradycyjnie przez Browar Gryfus. Lubicie ostrą kuchnię i emocje na najwyższym poziomie? Jeśli tak, to przygotujcie się na wyjątkowe doświadczenie!
– Konkurs polega na rywalizacji w zjadaniu różnego rodzaju ostrych papryczek lub potraw polanych ostrymi sosami. Jest to nie tylko próba dla Waszych kubków smakowych, ale i dla Waszej odwagi. Nie brakuje łez – zarówno ze śmiechu, jak i z powodu ostrości! Oprócz atrakcyjnych nagród i niesamowitej adrenaliny, Wyzwanie Ostrości to również świetna okazja, aby sprawdzić, czy masz w sobie „pikantnego ducha”. Jeżeli myślisz, że dasz radę, to jest to wydarzenie właśnie dla Ciebie – opowiada organizator Wyzwania Ostrości Krzysztof Pronobis z Browaru Gryfus.
-
Poczuj się jak Wołodyjowski podczas pojedynku z Bohunem!
– Zastanawia Cię jak czuli się mistrzowie walki mieczem gdy dobywali swojego oręża? Z nami poczujesz się jak Wołodyjowski podczas pojedynku z Bohunem! Przyjdź do nas, a nauczysz się fechtunku, porozmawiasz o broni białej i spędzisz miło czas. Odwiedź nas w strefie sportowej i poczuj się jak prawdziwy szermierz! – zachęca ekipa ARMA-PL z Poznania.
Na stoisku ARMA-PL czekają na Ciebie Fechmistrzowie i takie atrakcje jak: nauka walki bronią białą; sparingi na bezpieczną broń piankową; turniej z atrakcyjnymi nagrodami; lekcje indywidualne z instruktorami wybraną przez siebie bronią białą; pokazy walk szermierczych na długi miecz, szablę, rapier i inne.
A jeśli zamiast miecza wolisz bardziej współczesne bronie, będziesz mógł spróbować swoich sił w laser tagu prowadzonym przez Laserowy Babilon czy postrzelać z broni ASG na strzelnicy Kontra24.
-
Weź udział w mniej typowych dyscyplinach sportowych
Jak co roku podczas Targów można wziąć udział w Piwnej Mili, czyli biegu w czasie którego musisz wypić cztery małe piwa! Jest to jeden z niewielu biegów w Polsce, gdzie nie grozi Ci pragnienie. Zasady są proste: uczestnicy biegną 4 dystanse po 401m, a przed każdym z nich muszą wypić piwo o pojemności ok. 300 ml. Oczywiście, cały bieg odbywa się na czas, dlatego warto pić szybko! Rekord w Piwnej Mili na Targach wynosi w tej chwili 5:48 minut! Dla doświadczonych biegaczy nie jest to zabójcze tempo, ale jeżeli wliczymy w to 4 piwa, to jest to nie lada wyczyn. Zabawa jest przednia, a wszyscy, którzy brali udział kończyli bieg z uśmiechem na ustach. Zapisy znajdziecie na stronie sklep.targowo.com
A kto woli spokojnie formy aktywności fizycznej może wziąć udział w kojarzonej już z PTP Piwnej Jodze. Wystarczy wziąć swoją szklankę z piwem (można bezalkoholowym) i dołączyć do wspólnej gimnastyki połączonej z dużą dawką śmiechu.
Wesoło może być także na Przystanku Dartera – podczas gry w darta. Przyjdź sam albo z ekipą i sprawdź czy trafisz prosto w środek tarczy.
Nie zabraknie też czegoś dla prawdziwych twardzieli, czyli kolejnej edycji Harpagan Cup.
– W piątek o g. 22 na głównej scenie odbędzie się „Sroga Werwa” – konkurs siłowo-sprawnościowy dla prawdziwych Harpaganów (Panie też zapraszamy ). Masz w sobie nieokiełznaną werwę? Jesteś gotów stanąć w szranki z prawdziwymi siłaczami, oddanymi crossfitowcami, zapalonymi miłośnikami wyciskania na klatę i potrafisz zrobić więcej niż 4 pompki? Nie możesz tego ominąć! Dla zwycięzców nagrody od Browaru Harpagan. Zabierzcie wygodny strój i wcześniej za dużo nie pijcie. Pamiętajcie, aby przed wydarzeniem wpaść na stoisko browaru i się zapisać, a tym samym zaakceptować regulamin konkursu – mówi Łukasz Grudzień, właściciel Browaru Harpagan, pomysłodawca i organizator tego konkursu.
-
Posmakuj, wypij, skosztuj i ciesz się premierami
Na Poznańskich Targach Piwnych i Hempathy Expo zaprezentuje się łącznie prawie 100 wystawców, w tym ponad 50 stoisk z piwami, miodami, cydrami i innymi alkoholami, kilkanaście stoisk związanych z tematyką konopną oraz ponad 20 stoisk gastronomicznych.
Browary solidnie przygotowują się do tego dwudniowego święta i oprócz sprawdzonych, znanych i lubianych trunków zaserwują ciekawe premiery.
– Cieszy nas niesłabnąca popularność naszego wydarzenia wśród wystawców i z radością otwieramy się na nową branżę konopną. Różnorodność produktów na stoiskach sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Targi to doskonała okazja, by porozmawiać z profesjonalistami i zdobyć wiedzę z pierwszej ręki. To szczególnie wartościowe spotkania dla osób, które próbują rzemiosła alkoholowego w zaciszu swojego domu. Robienie domowych piw, cydrów i miodów zyskuje na popularności i wierzymy, że chociaż w małej części jest to zasługa naszych działań, ponieważ od lat dostarczamy okazji do nauki w tym zakresie. Z radością obserwujemy, jak uczestnicy konkursu Greater Poland, którzy w poprzednich latach nadesłali do oceny swoje produkty w kategoriach domowych, w kolejnych latach z dumą zgłaszają je już do kategorii profesjonalnych – podsumowuje Maria Pawlik, organizatorka Poznańskich Targów Piwnych.
Gdzie, kiedy, za ile?
Jak co roku na uczestników czekać będzie targowy sklepik. W tym roku pojawi się w nim oferta limitowanych gadżetów – bluzy, skarpetki, otwieracze, czapki, a także szklanki.
Poznańskie Targi Piwne i Hempathy Expo zaplanowano na 15-16 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (Poznań, Głogowska 14, wejście wschodnie, od strony Mostu Dworcowego). Bilety można kupić w przedsprzedaży w promocyjnej cenie – 30 złotych bilet jednodniowy oraz 50 zł za bilet dwudniowy, na stronie sklep.targowo.com. W dniu imprezy bilety kosztować będą odpowiednio 35 i 55 zł i będą dostępne zarówno przez internet, jak i w kasach przy wejściu.
Do zobaczenia! Więcej informacji znajdziecie na stronie targipiwne.pl i https://www.facebook.com/targipiwne/