Poznańskie parki odnowione [FILM]

Zakończył się szereg prac związanych z odnową poznańskich parków i placów zabaw. Kolejne projekty są w realizacji lub na etapie projektowania. Zmiany, jakie zachodzą w przestrzeni miejskiej są wynikiem nowego podejścia władz miasta. Podsumowuje je wystawa, którą można zobaczyć w Parku Stare Koryto Warty.
– Przywracamy poznaniakom miejsca wypoczynku i rekreacji. Dążymy do tego, by mieszkańcy każdej dzielnicy mieli blisko domu przestrzeń,


w której będą mogli przyjemnie spędzać czas – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wystawę, prezentującą niektóre z zakończonych inwestycji zobaczyć można do 10 października w Parku Stare Koryto Warty, którzy jest jednym z odnowionych zieleńców.

Rewitalizacja południowej części starego koryta rzeki jest doskonałym przykładem realizacji inicjatyw społecznych i dążenia do zagospodarowania przestrzeni parkowej według najwyższych standardów. Całość założenia nawiązuje do wspomnień mocno zakorzenionych w świadomości najstarszych poznaniaków, czyli Warty płynącej starym korytem. Symbolem tej idei jest fontanna korek, spod której usiłuje wydostać się zasypana rzeka. Natomiast główną ideą przy projektowaniu placu zabaw w parku Stare Koryto Warty było stworzenie kreatywnej przestrzeni pozwalającej na różnorodną aktywność, dając dzieciom możliwość odkrywania tego miejsca w zależności od ich potrzeb i wyobraźni. Całkowity koszt tej inwestycji to 7,15 mln złotych.

– Istotne są przyjazne i bezpieczne place zabaw, na które rodzice bez obaw przyprowadzą swoje dzieci. Takie są oczekiwania i potrzeby mieszkańców w stosunku do infrastruktury w najbliższej okolicy. Świadczą o tym m.in. wyniki głosowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, w których projekty tego typu przeważają – podkreśla prezydent Jacek Jaśkowiak.

Do działań, zrealizowanych dzięki społecznemu zaangażowaniu zalicza się m. in. całkowicie odnowiony Park Górczyński oraz Park im. Heweliusza na Grunwaldzie, a także Smochy Pumptruck na os. Krzyżowniki-Smochowice.To zwycięskie projekty w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, na rzecz których udało się także pozyskać dodatkowe finansowanie z budżetu miasta i Rad Osiedli.

– Nasz park stał się przejrzysty. Nie ma krzewów, które zakrywają miejsca mniej bezpieczne, jest porządek. Najistotniejsza sprawa to chyba jednak oświetlenie. Rodzice mogą teraz spokojnie przyprowadzić dzieci pod naszą opiekę – wyjaśnia Marzena Smoczyk, dyrektor pobliskiego Przedszkola nr 67 im. Marii Konopnickiej na Górczynie.

W parkach Górczyńskim i im. Heweliusza uporządkowano teren, wykonano nowe nawierzchnie w ciągach komunikacyjnych, wybudowano nowe miejsca do rekreacji: place zabaw dla dzieci w różnym wieku, siłownie z urządzeniami do street workautu, wymieniono ławki i kosze na śmieci, zamontowano oświetlenie oraz wyeksponowano stary drzewostan i posadzono wiele nowych roślin. Natomiast Smochy Pumptrack to zieleniec przy ul. Myśliborskiej, teren rekreacji dla rowerzystów z placem zabaw dla dzieci i elementami siłowni zewnętrznej.

Nowe elementy pojawiły się także w zieleńcu przy ul. Kutnowskiej, tam powstało boisko do streetballa. Piramida linowa i ogrodzenie wokół placu zabaw oraz zabezpieczenie na górce saneczkowej powstały w Parku im. T Kirschke przy ul. Nadolnik. W Parku Sołackim i Parku im. Marcinkowskiego rozbudowano place zabaw. Nowe urządzenia pojawiły się także w siłowni zewnętrznej u zbiegu Dolnej Wildy i ul. Czechosłowackiej oraz na terenie rekreacyjnym przy ul. Krokusowej, a także na placu zabaw przy ul. Wielichowskiej.

Kończy się modernizacja boiska wielofunkcyjnego w parku na os. Przyjaźni oraz trwa budowa siłowni zewnętrznej wraz z układem komunikacyjnym w Parku Edukacji Ekologicznej w Kiekrzu. Trwają prace nad budową Parku Rataje oraz nad projektem odnowy ogrodu wodnego w Parku Cytadela. Rewaloryzacji będzie poddany Ogród Jordanowski przy ul. Solnej. Ogłoszono także przetarg na odnowę Parku im. Wodziczki.

– Jeszcze nigdy nie działo się tak wiele jeśli chodzi o budowę terenów rekreacyjnych i zieleni. Moim zdaniem lista realizacji jest imponująca. Wszystko po to, żeby mieszkańcom żyło się lepiej, żeby z dziećmi, ale także osoby starsze miały gdzie wypoczywać – podkreśla Maciej Wudarski, zastępca prezydenta.

Hubert Bugajny/biuro prasowe /poznan.pl
(Visited 71 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz