Poznańska Kolej Metropolitalna z kolejnymi połączeniami

Od stycznia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, pociągi oznaczone logo PKM pojadą do Obornik i Wrześni. W ten sposób, z dziewięciu linii kolejowych prowadzących z Poznania, sześć będzie w systemie. W następnym etapie do PKM przystąpią samorządy położone wzdłuż linii w kierunku Wronek, Gniezna i Kościana.


W ubiegłym roku, w czerwcu rozpoczęła funkcjonowanie Poznańska Kolej Metropolitalna. Pociągi z logo PKM wyruszyły na cztery linie, z Poznania w kierunku: Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca. Natomiast we wrześniu uruchomiona została relacja z Poznania Głównego do Swarzędza, która rok później (wrzesień tego roku) została wydłużona do Kostrzyna Wlkp. 

Dzisiaj porozumienia w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do uruchomienia połączeń w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) podpisali przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż linii prowadzących do Obornik i Wrześni. Odnośnie linii do Rogoźna dokumenty podpisali przedstawiciele województwa wielkopolskiego, miasta Poznania, gmin Suchy Las, Oborniki, Rogoźno oraz powiatów obornickiego i poznańskiego, a w przypadku drugiej linii przedstawiciele województwa wielkopolskiego, miasta Poznania, gmin Swarzędz, Kostrzyn, Nekla, Września oraz powiatów wrzesińskiego i poznańskiego. Następnym etapem będzie podpisanie umów, a ostatnim fizyczne uruchomienie połączeń na tych dwóch liniach w ramach systemu PKM. Dokumenty, które zawierają m.in. deklarację udziału samorządów we współfinansowaniu PKM,  mają charakter deklaratywny i nie rodzą żadnych konsekwencji finansowych. Po podpisaniu porozumień zostaną one zaakceptowane przez rady samorządów, następnie przedstawiciele samorządów podpiszą wspólne umowy. – Nasze dzisiejsze spotkanie jest konsekwencją decyzji sprzed dwunastu lat, gdy podjęliśmy działania, które dały początek Stowarzyszeniu Metropolia Poznań. Wielu naszych mieszkańców chciałoby wszystko od razu. Jednak nie można niczego stworzyć natychmiast, ponieważ tworzenie jest procesem. I dzisiaj jesteśmy uczestnikami kolejnego etapu w pewnym procesie – powiedział w trakcie uroczystości Jan Grabkowski, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, starosta poznański.

Pociągi na wymienionych liniach w ramach systemu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej rozpoczną kursowanie wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, czyli na początku przyszłego roku. – Dla mnie ten projekt jest wyrazem naszej solidarności. Jeżeli chcemy rozwijać nasze województwo i metropolię Poznań to możemy to tylko wtedy zrobić jeżeli będziemy koszty ponosić solidarnie. Poznań nigdy nie będzie próbował z takiej solidarności się wyłamać. Jako prezydent Poznania chcę o tym zapewnić – mówił Jacek Jaśkowiak.

Poznańska Kolej Metropolitalna jest projektem bardzo dobrze przyjętym przez mieszkańców obszaru metropolii Poznań. Obecnie problemem jest niewystarczająca ilość taboru. –  Docierają do nas słowa krytyczne, że w określonych porach pociągi są przepełnione. Stopniowo próbujemy to poprawiać, dokonujemy zakupów nowoczesnego taboru. Na terenie Wielkopolski mamy już pięć nowych dłuższych zestawów, a kolejne pięć jest w drodze. To zdecydowanie poprawi jakość naszych usług – uspokajał Wojciech Jankowiak wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Poznańska Kolei Metropolitalna (PKM) jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Jest to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie, współfinansowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone – wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego – gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej. Zakładana częstotliwości kursowania pociągów w systemie PKM w godzinach szczytu przewozowego wynosi 30 minut.

Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar

w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM

na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły.

Uruchomienie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej następuje etapami, począwszy od połowy 2018 roku. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok.

(Visited 157 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz