Poznań: Jak zmieni się płyta Starego Rynku?

Jak zmienić nawierzchnię Starego Rynku, by była ona przyjazna niepełnosprawnym, ale jednocześnie nie straciła swojego wyjątkowego, historycznego charakteru? Nad tym dyskutowali uczestnicy poniedziałkowego spaceru z prezydentem miasta.

– Stary Rynek to wizytówka Poznania,


część naszej tożsamości, niezwykle ważne miejsce dla mieszkańców miasta – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Z roku na rok przybywa tu coraz więcej turystów, na co dzień przychodzą tu poznaniacy, są wśród nich matki z dziećmi i osoby niepełnosprawne. Równocześnie wjeżdżają tu ciężkie samochody dostawcze, a przedsiębiorcy rozstawiają ogródki i stragany. Musimy zadbać, by nawierzchnia była dostosowana do potrzeb wszystkich. Naszym celem jest zrobienie tego jak najlepiej, żeby za kilkanaście lat nie musieć niczego poprawiać.

Do wspólnego spaceru po Starym Rynku miasto zaprosiło m.in. przedstawiciela osób niepełnosprawnych. Towarzyszyła im Joanna Bielawska-Pałczyńska, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz radne miejskie: Małgorzata Woźniak i Małgorzata Lisiecka-Pawełczak, która przyszła na spotkanie z razem z dzieckiem w wózku. Obecni byli również przedstawiciele Zarządu Dróg miejskich, Lokalnej Organizacji Turystycznej, pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania do spraw estetyki miasta, Estrady Poznańskiej i innych miejskich instytucji.

Gości oprowadzał Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, który zwracał uwagę na najistotniejsze problemy związane z renowacją nawierzchni. – Powierzchnia jest bardzo nierówna, na samej płycie Starego Rynku można znaleźć kilka sposobów ułożenia kostki -wskazywał. – Jest tu też kilkanaście studzienek kanalizacyjnych, każda z nich z inną pokrywą. Trzeba także zwrócić uwagę na różnice w poziomach między zewnętrzną a wewnętrzną częścią Rynku i na problem odprowadzenia wody.

Przetarg na opracowanie koncepcji rewaloryzacji płyty Starego Rynku został już rozstrzygnięty. Poza remontem nawierzchni Rynku projekt obejmuje też przekształcenie ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. Priorytetem będzie maksymalne możliwe zachowanie historycznego charakteru bruku, ale przy jego wyrównaniu. Renowacja ma objąć także 10 dochodzących do rynku ulic (do pierwszego skrzyżowania). Zwycięska firma pracuje obecnie nad programem funkcjonalno-użytkowym.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe

(Visited 166 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz