Poznań – Wybrano wykonawcę przebudowy Dworca Zachodniego

Modernizacja poznańskiego Dworca Zachodniego coraz bliżej. Drugi przetarg wyłonienie wykonawcy jego przebudowy został rozstrzygnięty. Polskie Koleje Państwowe SA spośród czterech ofert wybrały tę złożoną przez SKB SA z Warszawy.

Oferta warszawskiej spółki była jedyną mieszczącą się w kwocie, którą PKP SA były skłonne wydać na modernizację. Przypomnijmy, że kolejowa spółka zamierzała przeznaczyć na roboty modernizacyjne, a także na opiekę serwisową i konserwację Dworca Zachodniego niespełna 9,65 mln zł brutto. SKB SA wyceniła swoje usługi na 9,45 mln zł.

Spółka, która zajmie się poznańskim Dworcem Zachodnim, ma doświadczenie we współpracy z koleją. Do tej pory przebudowywała m.in. dworce kolejowe w Jarosławiu, Dębicy, Kutnie, Pile, Zawierciu, Radomiu i Radomsku, skąd się wywodzi. Prace modernizacyjne na Dworcu Zachodnim w Poznaniu  będzie musiała wykonać w 51 tygodni od momentu podpisania umowy.

Projekt przebudowy dworca, który znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, przewiduje, że w gmachu znajdzie się m.in. pięć kas biletowych, w tym dwie dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych oraz ogólnodostępne poczekalnie. Lokal gastronomiczny na dworcu zyska bezpośrednie wyjście na zewnątrz i możliwość postawienia ogródka letniego. Zaprojektowano także nadbudowę budynku oraz zaplanowano renowację elewacji. Pierwotną formę odzyska wykonana z brązu rzeźba, wieńcząca wejście do budynku.

Na czas realizacji prac budowlanych obsługa pasażerów odbywać się będzie w tymczasowym dworcu, wykonanym w modułowej zabudowie kontenerowej.

Jacek Łakomy/ biuro prasowe / poznan.pl

(Visited 148 times, 1 visits today)

Leave a Reply