Poznań: Wielkanocny Jarmark już otwarty

37 wystawców, warsztaty wikliniarskie, wielkanocne malowanki i zabawy – to wszystko czekało na poznaniaków, którzy w sobotnie popołudnie przyszli na plac Wolności. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, uroczyście otworzył tam tegoroczny Jarmark Wielkanocny.

– Przed nami okres przygotowań do świąt wielkanocnych. Mam nadzieję, że bogata oferta jarmarku uprzyjemni wszystkim ten czas oczekiwania – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Dziękuję organizatorom jarmarku i wszystkim, którzy przybyli dziś na plac Wolności mimo tej ciągle jeszcze zimowej pogody. Szósty Jarmark wielkanocny uważam za otwarty!

Po uroczystym otwarciu zgromadzeni na placu Wolności poznaniacy mogli posłuchać inaugurującego jarmark koncertu orkiestry dętej i podziwiać występ grupy tanecznej mażoretek.

Tegoroczna oferta jarmarku jest bogata. Swoje towary proponuje poznaniakom aż 37 wystawców. Są wśród nich m.in. rękodzielnicy z Ukrainy, u których można kupić ręcznie malowane drewniane upominki czy siostry zakonne z Monasteru w Mińsku, które oferują ikony i dewocjonalia.

W drewnianych domkach można też znaleźć mnóstwo smakołyków: litewskie chleby, wędliny z Wilna, wielkanocne pierniki, herbaty i kawy ze Sri Lanki, miody z okolicznych pasiek, oscypki, wędliny z Podlasia czy oscypki. Na tych, którzy zgłodnieją, czeka kiełbasa z grilla, ziemniaki w mundurkach z gzikiem, szaszłyki, żurek, bigos, kurtosze, frytki belgijskie czy świeże owoce w czekoladzie.

Odwiedzający, którzy szukają pamiątek i ozdób świątecznych, również nie wyjdą rozczarowani. Na jarmarku można kupić m.in. chusty, szale, autorską biżuterię i ozdoby, zające, kury z siana i słomy, kosze, serwety czy palmy.

Nie brak też atrakcji dla dzieci. Na placu Wolności stanęły dwie karuzele, od poniedziałku do czwartku od godz. 14 do 16 będzie można z nich korzystać za darmo. W pozostałe dni tygodnia i godziny bilet na karuzelę kosztuje 8 zł.

W drugi weekend Jarmarku (24-25 marca) na Placu Wolności stanie jurta mongolska, w której będzie można zapoznać się z techniką powstawania ozdób i drobnych narzędzi z kamienia, kości czy rogu. Mieszkańcy jurty przygotują pokaz farbowania, przędzenia i tkania z wełny, a dzieci będą mogły posłuchać baśni i legend.

Cały program jarmarku znaleźć można tutaj: http://www.targowiska.com.pl/2018/03/05/jarmark-wielkanocny-2018/.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.pl

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

(Visited 343 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz