Poznań – Ułatwienia dla niewidomych w centrum miasta

Żółte maty, które pojawiają się przy coraz większej liczbie przejść dla pieszych mają ułatwić i zapewnić bezpieczne przejście osobom niewidomym i słabowidzącym.Łącznie w centrum miasta w ten sposób oznakowanych przejść będzie ponad 20.


– To jest duża pomoc dla niedowidzących i niewidomych. Niewidomym pomaga to, że te pasy są wypukłe i można je wyczuć zanim wejdzie się na jezdnię. Niedowidzącym pomaga kolor żółty, który ja jako taka osoba widzę lepiej niż inne kolory – powiedziała poznan.pl Elżbieta Adamczak, prezes koła Poznań Stare Miasto Polskiego Związku Niewidomych.

Według badań okulistów kolor żółty jest ostatnim kolorem, który człowiek dostrzega przed całkowitą utratą wzroku. Dla osób niewidomych wypukłe, okrągłe punkty na chodniku są sygnałem „uwaga, coś się zmienia w twoim otoczeniu!”

Punkty orientacyjne przy przejściach dla pieszych nie są w Poznaniu niczym nowym. Dotychczas jednak były one w kolorze białym, a jedyne co je odróżniało od pasów, to specjalne wypustki, które miały informować osoby słabo widzące o wzmożonej uwadze.

Obecnie punkty orientacyjne pojawiają się w miejscach nowo oddawanych, jak przejście przy ul. Matyi, ale także tam, gdzie jest wzmożony ruch pieszych i jeździ dużo samochodów. Trwają prace przy montażu tych mat wzdłuż ulicy Garbary (m.in. przy ul. Dominikańskiej). W ostatnich dniach powstały też takie bezpieczne przejścia przy Kupcu Poznańskim oraz na ulicach wokół placu Międzymoście.

Latem w Strefie Uspokojonego Ruchu zostaną oddane do użytku przejścia z ułatwieniami dla niewidomych  w następujących lokalizacjach:


– Al. Marcinkowskiego/Solna

– Al. Marcinkowskiego/ 23 lutego

– Solna /Plac Wielkopolski

– Plac Wielkopolski 23 lutego

– Stawna /Wroniecka

– Dominikańska / Garbary

– Wielka / Garbary

– Woźna / Garbary

– Wodna / Garbary

– Woźna / Mostowa

– Garbary/ Chwaliszewo

– Chwaliszewo/ plac Międzymoście

– Podgórna /Szkolna

– Św. Marcin/ plac Wiosny Ludów

– Podgórna / Wrocławska

– Wszystkich Świętych / Garbary

– Wszystkich Świętych / Mostowa

– Za Bramką /plac Bernardyński

– Zielona /plac Bernardyński

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe/ poznan.pl


(Visited 418 times, 1 visits today)

Leave a Reply