Poznań: Światowy Dzień Wróbla w Palmiarni

20 marca cały świat obchodzi Dzień Wróbla. Poznań również – wszystkich miłośników natury zapraszamy tego dnia do parku Wilsona. O godz. 13 będzie można razem nakarmić te niewielkie ptaki i dowiedzieć się więcej o wróblach i owadach.


Z roku na rok w Poznaniu jest coraz mniej wróbli. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego szacują, że obecnie w mieście żyje maksymalnie 14 tys. par tych ptaków. Dla porównania: na początku lat 70. było to 100 tysięcy par. Żeby pomóc wróblom, miasto kupiło 300 budek lęgowych – w marcu trafiły one do szkół i zawisły w parkach, na skwerach i budynkach. Nad całością projektu czuwa Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w porozumieniu z miastem.

7 z nowo zakupionych budek wisi w parku Wilsona, gdzie 20 marca Poznań obchodzić będzie Światowy Dzień Wróbla. Na mieszkańców miasta czekać będą dzieci z Przedszkola nr 39 Leśne Ludki w Poznaniu (to jedna z 35 placówek, które w ramach miejskiego projektu aktywnie włączyły się w pomoc wróblom). Wróble będą wabione specjalnym pokarmem, zakupionym w ramach miejskiego projektu, aby zwiększyć zainteresowanie nowymi skrzynkami.

Miejsce uroczystości nie jest przypadkowe. Palmiarnia Poznańska od lat aktywnie włącza się w ochronę ptaków. Na zabytkowym kominie przy budynku Palmiarni od lat wisi i z sukcesem jest wykorzystywana budka dla pustułek – to efekt współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody Salamandra. Na terenie Parku Wilsona wiszą też budki dla mniejszych ptaków. Jeszcze w tym roku w Parku Wilsona powstanie ścieżka dydaktyczna: przy stawie stanie tablica informująca o gatunkach ptaków, które tam występują. Kolejna tablica wyjaśni, jak je prawidłowo dokarmiać.

20 marca w parku stanie też specjalny hotel dla pszczół. Zasiedlą go pszczoły murarki – owady, które są pożytecznymi zapylaczami i nie są agresywne wobec ludzi, a w piątek (29 marca) w pawilonach Palmiarni ruszy kolejna owadzia wystawa „Motyle i inne owady”.

Miejski projekt pomocy wróblom to projekt długoterminowy, który będzie rozwijany wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym. Populacja wróbli będzie objęta obserwacją ekspertów z UP. Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej już kolejny rok prowadzi specjalny ośrodek leczenia i rehabilitacji ptaków – Ptasi Azyl, gdzie ranne i chore osobniki otaczane są profesjonalną opieką. Jeśli zajdzie taka konieczność, pomoc znajdą tu również wróble pisklęta.

Opr. Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.pl

Dodaj komentarz