Poznań: Strażnicy miejscy kontrolują budowy

Na Grunwaldzie strażnicy miejscy interweniowali w związku z zanieczyszczaniem jezdni przez samochody wyjeżdżające z placów budowy. Kary w postaci mandatów poskutkowały – ulice zostały posprzątane.
Prace budowlane prowadzone są niemal w każdej części miasta. Nad przestrzeganiem porządku i czystości wokół tych terenów czuwają strażnicy rejonowi. W ubiegłym roku funkcjonariusze ci przeprowadzili 2467 kontroli 144 placów budowy i terenów do nich przylegających. Stwierdzone nieprawidłowości skutkowały nałożeniem 139 mandatów.

Na samym tylko Grunwaldzie budowy są przy ulicach: Jawornickiej, Łubieńskiej, Palacza, Bełchatowskiej, Bułgarskiej, Rembertowskiej, Świerzawskiej, Wykopy czy Dmowskiego.  Pojazdy ciężarowe wyjeżdżając z placów budowy na jezdnię zanieczyszczają ją ziemią, a padający deszcz robi z tego błotnistą papkę. Błoto na jezdni jest nieestetyczne iprzede wszystkim niebezpieczne. W takich warunkach zatrzymanie pojazdu może okazać się dużym problemem.

Strażnicy rejonowi z Grunwaldu interweniowali na budowach przy ulicach: Jawornickiej i Bułgarskiej. Wręczono mandaty, a efekt był niemalże natychmiastowy – zarządzonoi sprzątanie. Błoto usunięto ręcznie i mechanicznie, a w niektórych miejscach jezdnia została umyta. Obowiązkiem każdego kierownika budowy jest zadbać o czystość drogi publicznej – zaniechanie w tym zakresie mogą skutkować mandatem.

Obowiązujące przepisy

Często inwestorzy nie stosują obowiązkowych myjni przy wyjeździe z budowy, co powoduje spore uciążliwości dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Przepisy ustawy Kodeks Wykroczeń zabraniają takich praktyk:

art. 91

– Kto zanieczyszcza drogę publiczną (…) podlega karze grzywny do 1500 zł.

Dla strażnika przepis ten jest objęty taryfikatorem w wysokości od 50 do 200 zł.

Jeżeli po zanieczyszczeniu nie oczyści drogi, to można zastosować kolejny przepis:

art. 101

– Kto uchyla się od obowiązku oczyszczania i usuwania z odcinków dróg publicznych (…) błota, śniegu (…) podlega karze do 1000 zł.

Dla strażnika przepis ten również objęty jest taryfikatorem w wysokości 200 zł.

/poznan.pl/

(Visited 119 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz