Poznań – Prawie 25 tys. osób na tegorocznym KWZH [ZDJĘCIA, FILM]

Atmosfera, jaka panuje podczas każdej Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych jest zawsze imponująca. O sile branży i pasji hodowców niech świadczy, to że pomimo bardzo niesprzyjającej w tym roku pogody, na 28. Krajową Wystawę Zwierząt Hodowlanych hodowcy do Poznania zjechali gromadnie wraz ze swoimi zwierzętami i trzy chłodne oraz deszczowe dni wypełnili gorącymi emocjami i podziwem dla najpiękniejszych okazów hodowlanych.

Wśród zwiedzających nie zabrakło profesjonalistów oraz szerokiej publiczności, szczególnie rodzin z dziećmi, które zafascynowane ekspozycją do późnych godzin popołudniowych nie chciały opuścić terenu Wystawy.
Liczby również wyglądają imponująco: blisko 400 wystawców z całego kraju, w pięciu pawilonach wystawienniczych, z dużym rozmachem zaprezentowało niemal 2.000 zwierząt, a także nowości produktowe i urządzenia niezbędne w nowoczesnej hodowli. Przedstawicieli najważniejszych stowarzyszeń branżowych, związków hodowców, a także i media odwiedziło blisko 25.000 osób. Podczas uroczystego otwarcia Pani Ewa Lach, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślała imponujący rozwój hodowli, zmiany, jakie w hodowli wprowadziła nauka, możliwości techniczne. A dlaczego tak ważnym wydarzeniem jest Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych? Choćby dlatego, że potrzebowanie na żywność, globalnie, dramatycznie rośnie. To kolejna wystawa realizowana na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i każdorazowo, również teraz podczas 28. edycji wydarzenia, goście podkreślali wysoką jakość organizacji, logistyki oraz bezpieczeństwa, jakie zapewnia gospodarz przedsięwzięcia – targi poznańskie. Ponownie Wystawa potwierdziła swoją rolę, jako najważniejszego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej spotkania branży – podkreśla Łukasz Rachubiński, dyrektor projektu ze strony Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Niesamowite przedsięwzięcie logistyczne, odpowiedzialność za bezpieczeństwo i komfort niemal 2.000 zwierząt
Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych to wydarzenie łączące zarówno profesjonalistów, jak i szeroką publiczność. Zwiedzający z wielkim zainteresowaniem przyglądali się wspaniałym okazom bydła ras mlecznych i mięsnych, koniom, trzodzie chlewnej, owcom, kozom. Wśród zwierząt pojawiły się też króliki, szynszyle, pszczoły, ryby słodkowodne, osły, żubronie, kuce. Uwagę gości targowych przyciągnęły specjalnie przygotowane na tę okazję ringi, na których odbywała się profesjonalna ocena zwierząt.  Pierwszego dnia ocenie zostało poddane m.in. bydło ras mlecznych i mięsnych, konie, owce, kozy, drób czy zwierzęta futerkowe. Prestiżowe nagrody i dyplomy wręczono drugiego dnia Wystawy, podczas prezentacji nagrodzonych zwierząt. – Międzynarodowe Targi Poznańskie są współorganizatorem wydarzenia i razem z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowym Centrum Hodowli Zwierząt oraz Związkiem Hodowców Zwierząt przygotowujemy wystawę w taki sposób, aby była ona bezpiecznym wydarzeniem dla zwierząt. – podkreśla Filip Bittner, Dyrektor Grupy Produktów z Międzynarodowych targów Poznańskich. – Przez cały czas trwania ekspozycji zwierzęta były pod opieką swoich hodowców, a także zapewniliśmy dyżury weterynaryjne w trakcie trwania wystawy oraz na wezwanie, na telefon. Zwierzęta przebywały w klimatyzowanych pomieszczeniach, regulowaliśmy temperaturę otoczenia, tak by dla poszczególnych zwierząt była optymalna. Np. ekspozycja szynszyli została zorganizowana w taki sposób, aby zabezpieczyć zwierzęta przed tzw. przeciągiem, bo to stworzenia, które lubią ciepło. Bydło mleczne miało zagwarantowany codzienny udój, a proszę pamiętać, że to ponad 100 krów dziennie. Zapewniliśmy myjnie dla zwierząt, regularnie wymienialiśmy siano, a opieka nad zwierzętami trwała 24 godziny na dobę. – dodaje przedstawiciel MTP.

Najnowsze urządzenia i sprzęt do hodowli

KWZH to nie tylko prezentacja zwierząt. To również ciekawa ekspozycja wyposażenia stanowisk dla zwierząt, urządzeń do dojenia i wstępnej obróbki mleka, aparatury kontrolno-pomiarowej, urządzeń laboratoryjnych, sprzętu zootechnicznego, weterynaryjnego. Wiodący w kraju producenci i dystrybutorzy zaprezentowali również pasze i dodatki paszowe, maszyny i urządzenia do przygotowywania oraz zadawania pasz, a także technologie zadawania masy zielonej. W gronie wystawców znalazły się także firmy mające w swojej ofercie zwierzęcy materiał hodowlany.
Kiedy wieś przyjedzie do miasta – radości nie ma końca

Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych jest niezmiernie ciekawą atrakcją dla szerokiej publiczności. To niesamowita okazja dla całych rodzin na spędzenie sympatycznego weekendu, taka wycieczka na wieś, do centrum miasta. I tym razem, podczas 28. Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych – tłumnie przybyły na imprezę całe familie. Rodzice doceniali nie tylko rozrywkową, ale również edukacyjną wartość wydarzenia. Między innymi Krajowa Rada Drobiarstwa przygotował dla dzieci quest drobiarski pt. „W poszukiwaniu zaginionego ptaka”,  Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zorganizowali place zabaw dla dzieci oraz animacje. – Furorę wśród najmłodszych robił „Kolorowy Świat Świn – mówi Łukasz Rachubiński, Dyrektor Projektu KWZH. – Dziewczynki szalały, bo było na bardzo różowo, a chłopców zachwycała ekspozycja Klubu Traktor i Maszyna. – pointuje z uśmiechem dyrektor, co tylko podkreśla, jak integrującym oraz pozytywnym wydarzeniem jest Wystawa.
Wracając do wartości edukacyjnym przedsięwzięcia, w piątek, w ramach zajęć szkolnych i przedszkolnych, na targi przybyło 51 grup, co dało w sumie 1865 dzieci. A wychowawcy oraz nauczyciele podkreślali wagę możliwości nauki przez zabawę, czego przykładem jest właśnie Wystawa.

28. Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych zakończyła się 7 maja, ale emocje i korzyści procentowały będą jeszcze długo. Hodowcy wyjechali z Poznania z laurami dla swoich zwierząt, a dzieci i młodzież z najlepszą lekcją przyrody, jaka im się w tym roku trafiła.

Fot. Film: Mateusz Łysiak / Wielkopolskamagazyn.pl

MTP

(Visited 372 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz