Poznań pamięta o Powstaniu Warszawskim
Dokładnie o godz. 17 w Poznaniu rozbrzmiały syreny alarmowe. Stolica Wielkopolski uczciła 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. W imieniu mieszkańców miasta kwiaty pod pomnikiem złożyła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania wraz z Przemysławem Alexandrowiczem, radnym miejskim.
Uroczyste obchody rozpoczęły się już o godz. 15 pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. dominikanów – kwiaty złożył tam Stanisław Tamm, sekretarz miasta. Po mszy św. wiązanki złożono również pod tablicą pamiątkową w kruchcie kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela, a następnie kombatanci, przedstawiciele władz i zebrani poznaniacy przeszli w uroczystym pochodzie ulicami Fredry i al. Niepodległości pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Punktualnie o godz. 17 rozbrzmiały syreny- zgromadzeni pod pomnikiem poznaniacy oddali hołd Powstańcom Warszawskim minutą ciszy.
– Powstanie Warszawskie to wspólna sprawa nas wszystkich – mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Walczyli w nim ludzie z każdego zakątka Polski, także poznaniacy. Czym było powstanie: narodową apokalipsą, wielkim cierpieniem? Chwałą nie dającej się ujarzmić wspaniałej, polskiej młodzieży? Tryumfem niezłomnego, polskiego ducha? Było tym wszystkim. Nikt, kto tego nie doświadczył, nie ma prawa oceniać zasadności powstańczego zrywu.
Po odśpiewaniu hymnu Polski Henryk Józefowski, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej odczytał tekst wystąpienia mjr Zofii Grodeckiej, ps. „Ewa”.
– Czy można zapomnieć Powstanie Warszawskie? – pytał. – Nie. Czy można opowiedzieć o całej grozie i wspaniałości tego piekła? Nie. Powstanie nie mogło skończyć się sukcesem, ponieważ było sprzeczne ze strategią polityczną wielkich mocarstw. Takiego konfliktu, jakim było, nie da się w pełni opisać w kategoriach akcji wojskowych i politycznych manewrów.
Mieszkająca w Poznaniu uczestniczka powstania ze względów zdrowotnych nie była w stanie pojawić się na miejskich obchodach.
Po odczytaniu Apelu Pamięci uroczyście złożono kwiaty pod pomnikiem.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00. Polacy zaatakowali niemieckie obiekty na terenach okupowanej stolicy. Powstańcy chcieli wyzwolić Warszawę przed wkroczeniem wojsk radzieckich. 3 października, po 63 dniach walk, podjęto decyzję o kapitulacji. W powstaniu zginęło ok. 18 tysięcy żołnierzy i ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy.
AW /poznan.pl/
Zobacz również …