POZNAŃ: Otwarto Centrum Wsparcia i Integracji „Krok do Pracy” dla uchodźców z Ukrainy [ZDJĘCIA]

Czy uchodźcy z Ukrainy mogą odnaleźć swoje miejsce na polskim rynku pracy?  Tak, jeśli dostaną wsparcie – a otrzymają je w nowym Centrum Wsparcia i Integracji „Krok do pracy” w Poznaniu

Centrum Wsparcia i Integracji „Krok do Pracy” zostało
założone przez International Rescue Committee (IRC) oraz Fundację Innowacja i Wiedza (FIIW), aby wspierać uchodźców z Ukrainy i innych, którzy mierzą się z wyzwaniem znalezienia stałego zatrudnienia.Ci, którzy szukają pracy, będą mogli wziąć udział w bezpłatnym programie wsparcia i skorzystać z takich usług, jak m.in.: lekcje języka polskiego, szkolenia, porady prawne, doradztwo zawodowe i wiele innych. Wszystko to, aby pomóc ludziom, którzy zostali zmuszeni do pouczenia swoich domów z powodu wojny, odbudować swoje życie.

– Trwająca wojna w Ukrainie i zniszczenia, jakie ze sobą niesie, sprawiają, że dla osób, które przed nią uciekły i żyją w Polsce, perspektywa bezpiecznego powrotu do domu wciąż jest daleka i niepewna. Wsparcie rodzin z Ukrainy na rynku pracy w Polsce i umożliwienie im stabilnego utrzymania swoich rodzin są kluczowe, jeśli chcemy zapewnić im bezpieczeństwo. Co więcej, to także szansa, aby pomóc im wykorzystać swój potencjał i wesprzeć polską gospodarkę – mówi Alan Moseley, Dyrektor IRC w Polsce. – Największą trudnością, z jaką mierzą się osoby, które szukają pracy, jest brak znajomości języka polskiego – dodaje. Drugim wyzwaniem jest niewystarczający dostęp do opieki nad dziećmi. Dlatego w Centrum „Krok do pracy” wszystkie osoby, które biorą udział w programie, mogą skorzystać z bezpłatnej opieki nad dziećmi podczas szkoleń i zajęć.

Pracownicy i pracownice z Ukrainy to nie nowość dla polskiego rynku pracy, który przed eskalacją wojny, gościł ponad milion osób z Ukrainy. Zmienił się jednak profil osób, które szukają zatrudnienia. Niektóre badania wykazują, że ponad 60 proc. osób z Ukrainy w Polsce ma wyższe wykształcenie, a 1/3 to „wysoko kwalifikowani pracownicy” . Rynek pracy w Polsce ma potencjał, aby skutecznie włączyć migrantów i uchodźców .- Nazwaliśmy nasze Centrum „Krok do pracy” dlatego, że dla każdego to może byc inny krok.
Niektórzy pracowali już wcześniej tutaj albo w Ukrainie, inni nie pracowali, a teraz muszą znaleźć zatrudnienie, i dla nich będzie to większe wyzwanie. Naszą siłą jest to, że jesteśmy elastyczni i jesteśmy w stanie zapewnić takie wsparcie, jakiego dana osoba akurat potrzebuje.

Chcemy, aby osoby, które do nas przyjdą, mogły łatwiej i sprawniej funkcjonować w polskim społeczeństwie. A praca daje niezależność finansową i lepszą przyszłość – mówiła podczas oficjalnego otwarcia Centrum Katarzyna Jaszczuk z Fundacji Innowacja i Wiedza.

Centrum już działa, a zainteresowane osoby mogą zgłaszać się do programu przez stronę internetową: https://krokdopracy.org/. Wszystkie usługi są bezpłatne. Kolejne Centrum zostanie otwarte 14 marca w Katowicach.

The International Rescue Committee (IRC) to międzynarodowa organizacja pomocy humanitarnej. IRC zaczęło aktywnie wspierać osoby dotknięte wojną w Ukrainie od lutego 2022 roku. Wspieramy osoby w potrzebie zarówno bezpośrednio na miejscu, jak i w partnerstwie z lokalnymi organizacjami. W Polsce zapewniamy pomoc finansową tym, którzy najbardziej jej potrzebują, oferujemy wsparcie prawne oraz różnego rodzaju pomoc psychospołeczną, w tym bezpieczne przestrzenie dla kobiet i dzieci.
IRC wspiera osoby dotknięte wojną w Ukrainie na miejscu, a także uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy w Polsce, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech, w Słowacji, Czechach, Bułgarii, a także prowadzi aktywności przeznaczone dla osób z Ukrainy w Niemczech, Włoszech, Grecji i Wielkiej Brytanii.

(Visited 198 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz