Poznań: Nowy sprzęt w Szpitalu Miejskim im. F. Raszei [FILM]

Ponad 4,8 mln zł przeznaczyło Miasto Poznań na zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei. Z nowoczesnej aparatury poznaniacy i poznanianki będą mogli korzystać m.in. w nowym Zakładzie Diagnostyki Obrazowej z Pracownią Tomografii Komputerowej.


Zakład Diagnostyki Obrazowej Szpitala Miejskiego im. F. Raszei przeszedł gruntowną odnowę. Aby zapewnić mieszkankom i mieszkańcom Poznania dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego, miasto sfinansowało jego wyposażenie oraz dokupiło aparaturę do innych oddziałów, przeznaczając na to łącznie ponad 4,8 mln zł. Szpital dołożył do zakupów 320 tys. zł. 

–  To bardzo ważna inwestycja – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Musimy czerpać korzyści z rozwoju technologii i stwarzać poznaniakom i poznaniankom możliwość korzystania z najlepszych sprzętów medycznych. Poznań ma doskonałych lekarzy, ale nawet oni nie będą mogli leczyć na miarę swoich możliwości, jeśli nie będą mieli dobrej aparatury. Dlatego jako samorząd regularnie finansujemy inwestycje dla szpitali. 

W efekcie do zakładu trafiły: cyfrowy aparat rentgenowski z torem wizyjnym do radiografii i fluoroskopii, mobilny aparat RTG cyfrowy i aparat RTG płucno-kostny. 

– Wymieniliśmy cały sprzęt do rentgenodiagnostyki oraz kupiliśmy tomograf, który wcześniej mieliśmy tylko w leasingu – mówi Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektor szpitala. – Teraz pacjenci mają do dyspozycji wysokospecjalistyczny sprzęt, mogą korzystać z USG najnowszej generacji, co znacząco ułatwia pełną diagnostykę. Mamy też aparaty, które pozwalają zdiagnozować pacjenta, który nie jest w stanie opuścić z łóżka, a to bardzo ważne.

Oddział zyskał też stacje diagnostyczne, kliniczny cyfrowy aparat ultrasonograficzny z trzema głowicami i tomograf komputerowy. 

– Na nowych aparatach pracuje się szybciej i sprawniej, pacjenci dostają mniejszą dawkę promieniowania – mówi Elżbieta Pałczyńska, inspektor ochrony radiologicznej w szpitalu im. F. Raszei. – Zdjęć, które robię pacjentom, nie muszę wywoływać. Od razu wyświetlają mi się na monitorze, więc jeśli widzę coś podejrzanego, mogę od razu zrobić dodatkowe zdjęcie, które ułatwi diagnostykę lekarzowi. 

Dzięki miejskiej dotacji kupiono również: wideolaryngoskop intubacyjny, sprężarkę śrubowo-zespołową na potrzeby centralnego zaopatrywania bloku operacyjnego i gabinetów zabiegowych w sprężone powietrze, scentralizowany system MONAKO dla monitorowania i nadzoru okołoporodowego, oraz aparaturę do koblacji wspomagającej chirurgię bezdechu sennego i chrapania.

Miasto Poznań aktywnie pomaga poznańskim szpitalom i placówkom medycznym. Tylko w latach 2015-18 wsparło je kwotą ponad 78,5 mln zł. Z dotacji skorzystały m.in.: Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej, Uniwersytet Medyczny (Hospicjum Pallium, Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego, Szpital Kliniczny im. K. Jonschera), Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. 

Z tej dotacji skorzystał również Szpital Miejski im. Fr. Raszei, który miasto wsparło w latach 2015-18 kwotą ponad 26 mln zł. Za te pieniądze m.in. szpital zmodernizował oddziały: Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologiczny wraz z Pracownią Endoskopową i Pracownią Gastroenterologiczną, przebudował Oddział Otolaryngologii i kupił do niego wyposażenie, wyremontował Izbę Przyjęć z centralną rejestracją i przebudował Oddział Ginekologii. Ponadto zmodernizowano budynek szpitala, rozbudowano system informatyczny i wprowadzono e-usługi medyczne. Remont przeszedł też Ośrodek Leczenia Alkoholowego Zespołów Abstynencyjnych. 

AW /poznan.pl/

(Visited 276 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz