Poznań: Na Głównej powstaje Biblioteka Sąsiedzka!

Na Głównej powstaje Biblioteka Sąsiedzka!

Mieszkańcy Głównej od dłuższego czasu wspominali, że chcieliby, by w ich najbliższej okolicy powstała biblioteka. Ostatecznie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i powołali do życia Bibliotekę Sąsiedzką. Otwarcie odbędzie się 10 lipca o godz. 18:00.

 Fyrtel_Główna, czyli społeczne centrum kultury

Jak doszło do powstania Biblioteki Sąsiedzkiej na Głównej? Od ponad roku w dzielnicy działa Fyrtel_Główna, czyli przestrzeń kultury, sztuki, edukacji i integracji sąsiedzkiej prowadzona przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury (SMAK).


Miejscefunkcjonuje dzięki realizacji dwóch projektów:Głównego Centrum Kultury oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych – obie części wzajemnie się uzupełniają i tworzą kompleksowy program kulturalno-edukacyjny skierowany do lokalnej społeczności dzielnicy. Na fyrtlu możemy wziąć udział w cyklicznych warsztatach, spotkać się z sąsiadami na jednorazowych wydarzeniach, powspominać bigbitowe hity na międzypokoleniowych potańcówkach czy razem z innymi przygotować wspólny posiłek podczas kreatywnych podwieczorków. Czego jeszcze można spodziewać się na Głównej w tym roku?

– Fyrtel_Główna to miejsce dialogu, w którym staramy się kreować działania kulturalne oparte na formule warsztatów, kreatywnych działań edukacyjnych oraz programu wydarzeń współtworzonego przez mieszkańców i mieszkanki Głównej. Tegoroczna działania to przede wszystkim działania związane z edukacją kulturową oraz międzypokoleniowa współpraca z sąsiadami i sąsiadkami. Dzięki projektowi Centrum Inicjatyw Lokalnych możemy realizować inicjatywy oddolne wspólnie z mieszkańcami. Jedną z takich inicjatyw jest właśnie Biblioteka Sąsiedzka – wyjaśnia Daniel Stachuła, koordynator działań.

Biblioteka Sąsiedzka

Inicjatywa powstania biblioteki wyszła od pani Beaty Rosińskiej – mieszkanki,która od dłuższego czasu marzyła o księgozbiorze na terenie dzielnicy.Dzięki programowi Centrum Inicjatyw Lokalnych rozpoczęła się realizacja projektu, w który zaangażowali się sąsiedzi i sąsiadki, mieszkańcy i mieszkanki Głównej. W lutym br. rozpoczęła się zbiórka książek – do tej pory udało się zgromadzić ponad 2000 woluminów, co jest sporym osiągnięciem i wystarczy, by zainicjować otwarcie księgozbioru. Mieszkańcy zorganizowali zbiórkę, opisywali i katalogowali książki, które przekazały m.in. Galeria Miejska Arsenał, Centrum Kultury Zamek, Centrum Sztuki Dziecka, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Estrada Poznańska, Czas Kultury, Instytut Książki, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Stowarzyszenie „Razem na Głównej”, Szkoła Podstawowa nr 83 „Łejery”, a także liczne wydawnictwa i anonimowi, prywatni darczyńcy.

Dotychczas w Poznaniu nie funkcjonowała Biblioteka Sąsiedzka. jest to pierwsza tego typu inicjatywa w stolicy Wielkopolski, choć znane są takie miejsca m.in. w Warszawie (Praska Biblioteka Sąsiedzka) czy Wrocławiu (Biblioteka Sąsiedzka na Ołbinie).Specyfika biblioteki na Głównej polega na tym, że nie prowadzi zapisów, kartoteki czytelników, a książki można wypożyczać w wolnym dostępie. Obowiązuje jedynie krótki regulamin, który porządkuje zasady wypożyczeni i zwrotów. Najmniejsza biblioteka w Poznaniu mieści się w siedzibie Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury, przy ul. Głównej 42, w samym centrum dzielnicy. W niedalekiej przyszłości planowane są warsztaty, spotkania autorskie oraz inne wydarzenia promujące literaturę i czytelnictwo wśród mieszkańców i mieszkanek Głównej.

Otwarcie Biblioteki Sąsiedzkiej odbędzie się w piątek 10 lipca o godz. 18:00. Wówczas zaprezentowany zostanie księgozbiór, a mieszkańcy będą mogli wspólnie podyskutować o literaturze w luźnej, niezobowiązującej atmosferze. Jednocześnie cały czas trwa zbiórka książek – można je przynosić do siedziby SMAK. Tego samego dnia o godz. 19:30 planowane jest kino plenerowe na podwórku przy ul. Głównej 42. Oby pogoda dopisała!

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury: animatorzysmak.pl. Warto zaglądać także na profil na Facebooku:

facebook.com/stowarzyszenie.smak oraz www.facebook.com/fyrtel.glowna

(Visited 76 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz