Poznań: Miesiąc z Akademią Gitary

11 sierpnia rozpocznie się jubileuszowa edycja festiwalu muzycznego Akademia Gitary. Cykl koncertów, warsztatów i wydarzeń skupionych wokół tego instrumentu potrwa cały miesiąc i zakończy się do 10 września.– To już dziesiąta edycja tego wyjątkowego projektu muzycznego, który wykracza daleko poza granice naszego miasta. Akademia Gitary to ponad sto imprez w kilkudziesięciu miastach. To bardzo cieszy, że możemy wspólnie realizować tak ambitne przedsięwzięcie – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.


Festiwal już od dekady dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc w Wielkopolsce, co czyni go jedynym w Europie wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie o tak dużym zasięgu i randze. Podczas pięciu festiwalowych tygodni muzycy odwiedzą 50 miejsc, w których odbędzie się łącznie 100 wydarzeń.

Akademia Gitary to przede wszystkim festiwal muzyki klasycznej z gitarą na pierwszym planie, do udziału w którym, jak co roku, zaproszenie przyjęło wielu wybitnych artystów i pedagogów. Jednak wydarzenia adresowane są do każdego, prezentowane będą też inne gatunki i style muzyczne. W programie festiwalu można znaleźć m. in. pikniki gitarowe dla seniorów czy koncerty i warsztaty dla najmłodszych. Kulminacją działań popularyzujących ten instrument jest tradycyjny już happening gitarowy na Starym Rynku.

– Gitara to wyjątkowo uniwersalny instrument. Każdy może przy ognisku zagrać na trzy chwyty. Z drugiej strony w Poznaniu i Wielkopolsce wystąpią światowej sławy wirtuozi. Widzimy jak duża jest potrzeba kultury w mniejszych miejscowościach, dlatego odwiedzimy lokalne kościółki i inne nietypowe lokalizacje. Ma to też wymiar edukacyjny. Do udziału w lekcjach zapraszamy młodych adeptów gitary klasycznej, którzy mają możliwość szlifować swoje umiejętności pod okiem najwybitniejszych polskich i zagranicznych pedagogów – podsumowuje Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Co podczas jubileuszowej edycji?

Gościem tegorocznej Akademii Gitary będzie jeden z największych mistrzów flamenco – Tomatito. Z Bazylei przyjedzie po raz pierwszy Pablo Marquez. Festiwalowa publiczność posłucha również najlepszego rosyjskiego gitarzysty – Artyoma Dervoeda.


27 sierpnia odbędzie się na Starym Rynku tradycyjny happening gitarowy, który poprowadzi w tym roku znakomity basista Wojciech Pilichowski. Motywem przewodnim tego dnia i utworem, którzy zabrzmi na Starym Rynku będzie „Every Breath You Take”, jeden z największym przebojów z repertuaru The Police.

W sobotę, 9 września, w auli UAM pojawi się Julia Pietrucha. Będzie ona akompaniować sobie na instrumencie, który na początku sierpnia miał w Poznaniu swój festiwal – ukulele. Ostatniego dnia festiwalu, 10 września, w Teatrze Wielkim wystąpią Kuba Badach, Marek Napiórkowski i Krzysztof Herdzin z koncertem „Dire Straits Symfonicznie”.

Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie http://akademiagitary.pl/pl/program/

Hubert Bugajny, Ryszard Bączkowski/biuro prasowe/poznan.pl(Visited 166 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz