Poznań-Ławica: Pierwszy lot do Kijowa

25 sierpnia z Poznania wystartuje pierwszy samolot do Kijowa. Nową trasę otwiera Wizz Air, największa niskokosztowa linia lotnicza w tej części Europy Środkowo-Wschodniej. Kijów to drugie po Lwowie miasto na Ukrainie, do którego można dostać się bezpośrednio z Ławicy.


Nowe połączenie umocni relacje biznesowe między Ukrainą i Polską. Jego otwarcie to efekt wspólnych działań prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, marszałka województwa Marka Woźniaka oraz zarządu lotniska Ławica.

– Zabiegałem o to od dawna, bo obecnie w naszym mieście ze wszystkich mniejszości właśnie Ukraińcy stanowią najliczniejszą grupę – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. – Połączenie z tym krajem ma bardzo istotne znaczenie dla wielkopolskich przedsiębiorców, z uwagi na duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych, pracowników – dodaje prezydent Jaśkowiak.

– Poznań to bardzo ważny ośrodek biznesowy i kulturowy. Dlatego połączenia linii regularnych chcielibyśmy widzieć nie tylko, jako te o charakterze wyjazdowym. Zależy nam oraz władzom miasta, aby był to także ruch przyjazdowy. Chcemy, aby coraz więcej ludzi odnajdowało tu, w Poznaniu, swój start w biznesie czy po prostu oddech od codzienności – mówi Prezes Lotniska Poznań-Ławica Mariusz Wiatrowski.

Rozbudowa połączeń lotniczych ze wschodem Europy przyczyni się także do zacieśnienia współpracy naukowej. W poniedziałek 28 sierpnia do Kijowa leci prezydent Jacek Jaśkowiak, który razem z rektorem Politechniki Poznańskiej będzie uczestniczył w Dniu Studenta na Politechnice Kijowskiej. Rektor PP prof. Tomasz Łodygowski podpisze porozumienie o podwójnym dyplomie na kierunku „Budowa maszyn”. W planie wizyty jest także spotkanie z merem Kijowa Witalijem Kliczko, z którym prezydent Jaśkowiak będzie rozmawiał o pozyskiwaniu inwestorów i wsparciu dla przedsiębiorców.

Połączenie Poznania z Kijowem będzie działać od 25 sierpnia tego roku. Loty będą odbywać się dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i w piątki. Bilety są już dostępna na stronie przewoźnika, a ich ceny rozpoczynają się już od 109 zł i są porównywalne do kosztów przejazdu autobusem.

– Przejazd autokarem czy pociągiem trwa długo i jest męczący. Nowe połączenie lotnicze to duża ulga dla podróżnych, zwłaszcza jeśli bilety nie są drogie. Poznań to ciekawe miasto dla studentów, ale też turystów i biznesmenów – mówi Tetiana Ilchuk, studentka z Ukrainy

Oprócz połączenia z Poznania, do Kijowa będzie można też latać z wszystkich pozostałych 5 baz WizzAir w Polsce. Tym samym polska siatka połączeń węgierskich linii zwiększy się do 151 tras.

Hubert Bugajny/biuro prasowe/poznan.pl


(Visited 354 times, 1 visits today)

Leave a Reply