Poznań: Kopiec na 100-lecie wolności

Za rok, na 100. rocznicę odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Kopiec Wolności ma być odnowiony. Zmieni się jego otoczenie, będzie także możliwość wejścia na szczyt.

Miasto Poznań zleciło wykonanie badań geologiczno-inżynierskich,


 na podstawie których możliwe byłoby określenie kierunku odbudowy i udostępnienia mieszkańcom Kopca Wolności. W planach było stworzenie bezpiecznego wejścia na szczyt, a w jednej z opcji nawet nadbudowanie Kopca Wolności o dodatkowe 10 metrów.
– Pierwsze wyniki były obiecujące i dawały nadzieję na realizację tych zamierzeń – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. – Niestety po dokładniejszych analizach okazało się, że grunt w obrębie Kopca Wolności nie jest wystarczająco stabilny i musimy nasze plany znacznie ograniczyć ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, które jest dla nas kluczowe. Nie oznacza to jednak, że Miasto wycofa się z renowacji obiektu, który ma przecież także duże znaczenie patriotyczne w Poznaniu – dodaje prezydent Wiśniewski.
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, które zarządzają działkami miejskimi nad Maltą, ogłosiły postępowanie na opracowanie pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla odbudowy Kopca Wolności. Wyłoniona została już firma, która wykona projekt, a do końca roku powinien być znany kosztorys inwestycji.

W ramach prac planuje się między innymi modernizację ścieżki technicznej prowadzącej na Kopiec, położenie na istniejących płytach nowego podłoża z kostki kamiennej, utwardzenie terenu w górnej części obiektu i montaż nowego masztu flagowego. Dodatkowo Miasto chce rozświetlić Kopiec, zamontować monitoring, repery geodezyjne oraz kamerę internetową z podglądem „na żywo”. Teren przed wejściem na Kopiec zostanie zrewitalizowany i postawiona zostanie tablica informacyjna z opisem historycznym powstania obiektu.

– Wejście w pobliże masztu flagowego zostanie umożliwione jedynie mniejszym grupom osób,


na przykład w trakcie ważnych uroczystości – zapowiada Zbigniew Madoński, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

– Robimy ważny krok na rzecz przywrócenia Kopcu należnego miejsca w przestrzeni Poznania. Chcemy zdążyć z inwestycją przed przyszłorocznymi obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na ten cel planujemy przeznaczyć 1,3 miliona złotych – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski.

Miasto nie wyklucza jednak gruntownej i docelowej przebudowy Kopca Wolności wraz z wymianą podłoża. Będzie to wymagało jednak nie tylko skomplikowanej oraz czasochłonnej, z uwagi między innymi pobliski stok narciarski, operacji, ale także wielomilionowych nakładów.

Budowa Kopca Wolności rozpoczęła się 3 maja 1919 roku, czyli kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu Powstania Wielkopolskiego. Budowę sfinansowano z cegiełek, a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania przychodząc popołudniami i usypując kopiec. Został ukończony w trzy lata, ale w trakcie II wojny światowej zniszczyli go Niemcy wykorzystując do tego Żydów i jeńców wojennych.

Po wojnie kopiec zaczęto odbudowywać w latach 80. przy okazji przygotowywania jeziora Maltańskiego do mających się odbyć w 1990 roku Mistrzostw Świata w Kajakarstwie. Władze PRL oficjalnie nie wyraziły zgody na odbudowę kopca. Koszty wywiezienia ziemi z pogłębiania jeziora byłyby zbyt duże, więc oficjalnym powodem usypania wzgórza było zagospodarowanie na Malcie kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Błażej Daracz/POSiR

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe/poznan.pl


(Visited 171 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz