Poznań jednym z najlepszych miast dla rodzin z dziećmi

Poznań zajął 2. miejsce w rankingu miast najbardziej przyjaznych rodzinom. Lepsza okazała się tylko Warszawa. Stolica Wielkopolski może się pochwalić m.in. największą dostępnością przedszkoli spośród dużych polskich miast.

Ranking „Miasta przyjazne rodzinom” opracował portal iKalkulator.pl. Jego autorzy zbadali dziesięć największych polskich miast, porównując m.in. liczbę publicznych żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych, poziom bezpieczeństwa oraz koszty życia, rozrywki i zajęć dodatkowych.


Poznań zajął 2. miejsce w zestawieniu, dzieląc podium ze zwycięską Warszawą oraz zajmującym trzecią pozycję Gdańskiem. W skali kraju to właśnie w stolicy Wielkopolski na jednego mieszkańca przypada najwięcej państwowych przedszkoli oraz szkół podstawowych. Nieco gorzej jest ze żłobkami – tutaj Poznań uplasował się dopiero na 5. pozycji. O miejsce w żłobku łatwiej w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Gdańsku.

Poznań może się też pochwalić najniższym wskaźnikiem bezrobocia. Bez pracy pozostaje jedynie 1,3% mieszkańców. To 2 punkty procentowe mniej niż krajowa średnia. Miasto nieźle wypada również pod względem jakości powietrza. Jak wynika z uwzględnionych przy tworzeniu rankingu odczytów, mniej zanieczyszczonym powietrzem oddychają w Polsce tylko szczecinianie i gdańszczanie.

Stolica Wielkopolski straciła punkty za wysoki koszt zajęć dodatkowych dla dzieci. Średnie stawki korepetycji (51 zł za godzinę) oraz kursów w szkołach językowych (ok. 1,4 tys. zł za semestr) w Poznaniu utrzymują się na poziomie porównywalnym z Krakowem i Warszawą – najdroższymi miastami w tej kategorii.

Szczegółowe wyniki rankingu miast najbardziej przyjaznym rodzinom znajdują się na blogu iKalkulator.pl: https://www.ikalkulator.pl/blog/rankingmiastprzyjaznychrodzinom-2019-poznan/

Zobacz również …

(Visited 55 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz