Poznań finansuje zabiegi usunięcia zaćmy

Ponad 237 tys. zł – tyle przeznaczy Miasto Poznań na operacje zaćmy u poznańskich seniorów. Dzięki temu co najmniej 90 pacjentów będzie mogło skorzystać z zabiegu znacznie szybciej – jeszcze w tym roku.

Zabiegi finansowane przez miasto ruszą już 1 września. Skorzystają z nich mieszkańcy Poznania,


którzy ukończyli 70 lat i są już zapisani w kolejce oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy w miejskim szpitalu. Na tego typu operację czeka się średnio ponad 12 miesięcy, jednak wsparcie z miejskiej kasy pomoże znacznie ten czas skrócić. Tylko do końca grudnia 2018 dzięki wsparciu miasta specjaliści usuną zaćmę co najmniej u 90 seniorów. Skorzystają też pozostali pacjenci, bo zabiegi wykonane w przyspieszonym terminie skrócą kolejkę dla reszty oczekujących.

Zabiegi będą miały miejsce na oddziale okulistyki w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Szwajcarskiej 3. Miasto przekazuje na ten cel ponad 237 tysięcy zł. Za te pieniądze poznańscy seniorzy nie tylko będą mieli usuniętą zaćmę, ale także skorzystają ze specjalistycznej porady kontrolnej przeprowadzonej w terminie od 14 do 28 dni po zabiegu.

Na pomysł takiego wsparcia wpadli sami starsi poznaniacy przy okazji wprowadzania w życie usługi „Książka dla seniora”. To projekt uruchomiony w lutym 2018 przez Bibliotekę Raczyńskich i Miasto Poznań. Poznaniacy, którzy skończyli 70 lat, mogą zamówić książkę przez telefon, a pracownik biblioteki dowiezie ją do ich domów. Część starszych poznaniaków zwróciła jednak uwagę na to, że nasilające się problemy ze wzrokiem utrudniają czytanie książek i zgłosiła problem urzędowi miasta.

Finansowanie zabiegu usunięcia zaćmy i „Książka dla seniora” to nie jedyne projekty, które mają ułatwić życie starszych poznaniaków. Systematycznie rozszerza się oferta pakietu Poznań Viva Senior, który oferuje kompleksowe usługi dla mieszkających w Poznaniu seniorów. Wśród nich są m.in. „Taksówka dla Seniora”, z której skorzystało już ponad 6,3 tys. osób, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, usługi „złotej rączki”, możliwość pedicure leczniczego w domu seniora, Poznańska Złota Karta 60+ czy „pudełko życia” i opaska medyczna.

Więcej o pakiecie Poznań Viva Senior można przeczytać tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznanska-opaska-medyczna-sos,121646.html

AW /poznan.pl/
Ze wsparcia skorzystają poznańscy seniorzy, którzy są już zapisani w kolejce oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy w miejskim szpitalu

(Visited 71 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz