Poznań: „Dobry remont” – wybierz najlepiej odnowioną kamienicę!

Ochrona dziedzictwa kulturowego i historycznego Poznania oraz promocja dobrych praktyk – właśnie taki cel przyświeca konkursowi na najlepszą renowację elewacji kamienicy „Dobry Remont”. Głosowanie potrwa do 15 grudnia. Wybierać można spośród 15 zabytkowych obiektów. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Inwestycje dla Poznania”, we współpracy z Urzędem Miasta Poznania, pod patronatem Miejskiego Konserwatora Zabytków.


 

– Dbałość o kulturowe i historyczne dziedzictwo to jeden z priorytetów. Bardzo nas cieszy, że troskę o poznańskie zabytki wykazują także prywatni inwestorzy. Takie oddolne działania zasługują na wyróżnienie. Na pewno wpisują się w politykę Miasta Poznania. Mam nadzieję, że konkurs odniesie spodziewany skutek i podobnych inicjatyw będzie jak najwięcej – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Pierwsza edycja konkursu „Dobry Remont” odbyła się w 2009 r. Nagrody za najlepiej przeprowadzony renowację przyznawano corocznie – aż do 2014 r. Po 5 latach wrócono do tej idei. Ze względu na dłuższy odstęp czasu, jaki minął od ostatniej edycji wybór kandydatów nie ogranicza się jedynie do aktywności inwestycyjnej z ostatniego roku, ale obejmuje szerszy katalog obiektów, których renowację przeprowadzono w ciągu kilku lat.

– Kamienice są esencją Śródmieścia. Tej substancji zabytkowej jest bardzo dużo. Nie zawsze jest ona w najlepszym stanie, lecz w ciągu ostatnich lat wiele się w tym zakresie zmieniło. Odnowionych budynków przybywa. Celem inicjatywy „Dobry Remont” jest nagrodzenie inwestorów, którzy podjęli się trudu wyremontowania zabytkowej kamienicy, przy uwzględnieniu wymagań konserwatorskich. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna i droga inwestycja. Tym bardziej chcemy nagrodzić takie inicjatywy i zachęcić do podobnych działań innych przedsiębiorców – tłumaczy Adam Adamczyk ze Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, inicjator konkursu. 

Konkurs „Dobry Remont” po raz kolejny odbywa się on pod patronatem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, we współpracy z Urzędem Miasta Poznania. 

– Zależy nam na promowaniu dobrych praktyk. Inwestorzy wytypowani do udziału w konkursie chronią dziedzictwo kulturowe i historyczne Poznania – wyjaśnia Joanna Bielawska – Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków. – Konkurs promuje podejście kompleksowego dbania o zabytki. Z jednej strony pozwala docenić wysiłek, włożony w przywrócenie zabytkom dawnej świetności, z drugiej – zachęca innych do podjęcia działań w celu ratowania naszego wspólnego dziedzictwa.

Głosowanie, w formie sondy, potrwa do 15 grudnia (do godz. 23.59). Każda osoba ma do do dyspozycji 1 głos. Można go oddać za pośrednictwem strony internetowej – http://www.poznan.pl/mim/rewitalizacja/glosowanie-dobry-remont/konkurs-dobry-remont,140406.html. Tam też można zobaczyć zdjęcia wszystkich „kandydatów”. Uprawnieni do udziału w głosowaniu są osoby pełnoletnie oraz niepełnoletnia za przyzwoleniem dorosłego opiekuna. 

Zwycięski obiekt zostanie wyróżniony tabliczką z nazwą konkursu oraz wskazaniem „Niech świeci przykładem” – tak, aby każdy mógł zobaczyć wzór dobrych praktyk. 

– Nagroda nie zostaje jednak przyznana na zawsze. Będzie wisieć na budynku tak długo, aż będzie widać efekty „Dobrego Remontu”. Inwestor nie powinien więc „spoczywać na laurach” – zaznacza Adam Adamczyk. 

AJ /poznan,pl/

(Visited 36 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz