Poznań – 61. rocznica Czerwca’56

Od złożenia kwiatów o godzinie 6:00 pod tablicą przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych w Poznaniu rozpoczną się w środę, 28 czerwca br., obchody 61. rocznicy Czerwca 1956 r. Ich kulminacją będzie wieczorna uroczystość przy Pomniku Poznańskiego Czerwca z udziałem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznania, oraz władz kombatanckich i związkowych.


28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina (ZISPO), podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

Co roku uroczystości w rocznicę Czerwca’56 odbywają się w Poznaniu od samego rana, ponieważ protest w ZISPO rozpoczął się o godz. 6, kiedy to pracy nie podjęła załoga W3. W tym też miejscu i także o 6:00 zostaną złożone kwiaty. O godzinie 8 odbędzie się okolicznościowa uroczystość pod tablicą poległych w czerwcu 1956 roku studentów (Politechnika Poznańska, pl. Marii Skłodowskiej-Curie), o 8:45 pod tablicą przy ZNTK na ul. Roboczej, a godzinę później (9:45) przy dawnej zajezdni MPK na ul. Gajowej. Stamtąd nastąpi przemarsz na ul. Kochanowskiego pod pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskiem 28-30 czerwca 1956r., gdzie o godz. 11 rozpocznie się uroczystość oraz rekonstrukcja historyczna. O godzinie 14:15 kwiaty zostaną złożone przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S.A. (ul. 28 Czerwca 1956 223/229).

Dzień wcześniej, we wtorek 27 czerwca o godz. 12:15, nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem adwokatów-obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz oskarżonych w procesach politycznych – u zbiegu ul. Solnej i Stanisława Hejmowskiego. Tego samego dnia o godz. 13:00, pomiędzy ulicami: Grobla, Za Groblą i Ewangelicką, odbędzie się uroczystość otwarcia skweru Jana Suwarta, jednej z ikon tamtych wydarzeń.

28 czerwca o 17:00 rozpocznie się uroczysta msza święta w kościele oo. Dominikanów w intencji Ofiar Czerwca ’56 zamówiona przez ZR Wlkp. NSZZ „Solidarność” oraz Komitet Obchodów Rocznic Powstania Poznańskiego Czerwca’56. Po mszy, ok. godz. 18:15, nastąpi przemarsz w kierunku Pomnika Poznańskiego Czerwca’56 na plac Adama Mickiewicza. O 18:30, pod Poznańskimi Krzyżami upamiętniającymi zryw robotników, odbędą się główne obchody rocznicowe. Zaczną się od sygnału syren, a po odśpiewaniu hymnu państwowego przemówią: Jacek Jaśkowiak Prezydent Poznania, Andrzej Sporny – przewodniczący Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 r. „Niepokonani” oraz Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.


– Od początku miesiąca odbywają się w Poznaniu rocznicowe apele w szkołach, msze św., wystawy i imprezy sportowe dla młodzieży. To właśnie na młodym pokoleniu poznaniaków położony będzie główny akcent tegorocznych obchodów. To oni mają stać się kolejnymi „przekaźnikami” wiedzy i pamięci o Czerwcu, zwłaszcza wtedy, kiedy zabraknie już naocznych świadków. – mówi Joanna Skrzypek, p.o. zastępcy dyrektora gabinetu prezydenta Miasta Poznania. – W związku z tym w programie znalazło się wiele wydarzeń dedykowanych młodzieży, m.in. konferencja „Młodzież o Poznańskim Czerwcu’56” (9 czerwca), uroczyste spotkanie poznańskiej młodzieży pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 (22 czerwca), turniej międzyszkolny poświęcony tematyce Poznańskiego Czerwca ’56 oraz spektakl „Poznański Czerwiec’56” w wykonaniu Teatru w Przejściu z XVII LO w Poznaniu (27 czerwca). – dodaje Skrzypek.

Na uwagę zasługuje też spotkanie mieszkańców Łazarza z uczestnikami Czerwca ’56  ” (Nie)zwyczajni ’56 – Eki z Małeki”. Odbędzie się ono 24 czerwca, a organizatorami są Fundacja Łazarz Otwarta Strefa Kultury i Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz. To inicjatywa lokalnej społeczności w celu upamiętnienia tego historycznego wydarzenia.

Wzorem lat ubiegłych przygotowana została specjalna strona poświęcona tamtym wydarzeniom http://www.poznan.pl/mim/czerwiec56/, na której można znaleźć pełny program obchodów, a także tło historyczne i opis wydarzeń sprzed 61 lat.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe/poznan.pl

Czytaj również …
(Visited 286 times, 1 visits today)

Leave a Reply