Pożar budynku mieszkalnego. Do pożaru zadysponowano siedem pojazdów ratowniczo – gaśniczych

O godz. 12.17 w dniu 20 września 2017 roku do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu mieszkalnego w miejscowości Rostarzewo.


Do pożaru z uwagi na położenie i zwarty charakter zabudowy zadysponowano siedem pojazdów ratowniczo – gaśniczych w JRG Wolsztyn i Grodzisk oraz OSP Rostarzewo i Rakoniewice, w tym dwa podnośniki hydrauliczne. Po przybyciu pierwszego zastępu zastano silnie rozwinięty pożar palnej konstrukcji dachu , „wyposażenia” nieużytkowanego poddasza oraz częściowo drewnianego stropu. Kłęby dymu i ognia wydobywały się z dachu budynku objętego pożarem,  a także kłęby dymu  z dachu domu przylegającego. Jak ustalono wszyscy mieszkańcy ewakuowali się  jeszcze przed przybyciem straży Mając dostateczną ilość sił i środków podjęto działania połączone polegające na: ugaszeniu pożaru poddasza oraz  monitorowaniu sytuacji w budynku przyległym. Działania gaśnicze utrudniały dwie napowietrzne linie energetyczne przebiegające przy budynku z dwóch stron. Ewakuowano mienie zarówno z części zamieszkałej /sprzęt elektroniczny, dokumenty, kuchenne butle gazowe/, jak również z poddasza /składowane w dużych ilościach materiały palne w postaci mebli, odzieży, makulatury itp/.Po ugaszeniu głównego źródła pożaru, konieczne było dokonania prac rozbiórkowych pokrycia dachowego, w celu dalszego dogaszania konstrukcji dachowej. W dalszej kolejności sprawdzono poddasza budynków kamerą termowizyjną. Ostatnim etapem działań było zabezpieczenie plandekami dachu budynku.

Spaleniu uległo w budynku objętym pożarem: konstrukcja i pokrycie dachu, częściowo drewniany strop, przechowywane na poddaszu materiały palne.

Na miejscu swoje działania prowadzili również: powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, burmistrz gminy, patrol policji, pogotowie gazowe i energetyczne.  

foto/opracował: st. kpt. Marcin Nowak – KP PSP w Grodzisku Wlkp. (Visited 665 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz