Powakacyjna akcja kontroli Gimbusów 2017. Skontrolowano ogółem 172 pojazdów – PODSUMOWANIE

Wyniki kontroli gimbusów, w ramach trwającej przez pierwszy powakacyjny miesiąc szkoły dorocznej akcji Gimbus 2017, mamy już za sobą.


Statystyki wrześniowych kontroli i ich przykłady wskazują, że wciąż lepiej zapobiegać niż później zmagać się ze skutkami nieprzewidzianych sytuacji.

Od 1 do 30 września inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu skontrolowali ogółem 172 pojazdy, wszczęli w stosunku do przewoźników 7 postępowań administracyjnych na kwotę 49 tysięcy zł, nałożyli 14 mandatów karnych za naruszenie ustawy o transporcie drogowym na kwotę 8,5 tysiąca zł, 15 mandatów karnych za naruszenie ustawy prawo o ruchu drogowym na kwotę 1,1 tysiąca zł. W tym przypadku głównie za zły stan techniczny pojazdów i brak dokumentów. W sumie przez miesiąc zatrzymanych zostało 11 dowodów rejestracyjnych pojazdów, którymi wożono dzieci, co stanowi ponad 6 procent z ogólnej liczby skontrolowanych pojazdów. Do dalszej jazdy nie dopuszczono 3 pojazdy. Nie stwierdzono natomiast nietrzeźwych kierowców.

Jedną z ostatnich kontroli, w ramach tejże akcji, przeprowadzili 27 września inspektorzy leszczyńskiego oddziału WITD w Poznaniu. Na terenie powiatu wolsztyńskiego skontrolowali między innymi autokar przewoźnika z powiatu nowotomyskiego, którym przewożono dzieci na basen w Wolsztynie. Stwierdzono brak aktualnego badania okresowego tachografu, którego ważność skończyła się w 2016 roku oraz skrócenie odpoczynku tygodniowego kierowcy pojazdu. W trosce o bezpieczeństwo dzieci zakazano mu dalszej jazdy. Przedsiębiorca podjął czynności zmierzające do zmiany kierowcy, aby umożliwić dzieciom powrót do domu.  Z kolei druga kontrola miejscowego przewoźnika wykonującego regularne przewozy osób wykazała uchybienia techniczne w postaci: nadmiernie zużytego, a w zasadzie braku bieżnika opon na osi pierwszej, w znacznym stopniu skorodowanych elementów konstrukcyjnych pojazdu, w tym podstaw mocowania poduszek, tzw. kielichów. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny ze względu na zły stan techniczny pojazdu. Kierowca otrzymał zakaz dalszej jazdy pojazdem z osobami oraz nakazano mu zjazd do bazy przedsiębiorstwa.

(Visited 153 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz