Ponad 50 000 osób demonstrowało w Berlinie na zlocie IG Metall #FairWandel! Wśród uczestników polscy związkowcy ! [ZDJĘCIA, FILM]

W minioną sobotę 29 czerwca w Berlinie pod Bramą Brandenburską odbyła się demonstracja niemieckich związków zawodowych IG Metall , skupiających ponad 2,2 miliony pracowników branży metalowej zatrudnionych w niemieckim przemyśle.


Na zaproszenie organizatorów w manifestacji udział wzięli również przedstawiciele polskich związków zawodowych z FZZ Metalowcy i Hutnicy, OPZZ i Solidarności.

Manifestacja przedstawicieli  IG Metall w Berlinie to pewnego rodzaju rodzinny piknik, jednak nie zapominano podczas niego o najważniejszy sprawach nurtujących aktualnie branże, nie zapomniano również o ochronie środowiska i przyszłości w przemyśle.

 

Ponad 50 000 osób demonstrowało na zlocie IG Metall # FairWandel w berlińskiej dzielnicy rządowej.

Przyjechali z całej republiki, z dziesięcioma pociągami specjalnymi i 800 autobusami: w sobotę ponad 50 000 pracowników wzięło udział w rajdzie IG Fair Metall na Bramie Brandenburskiej w Berlinie.

Przesłanie do rządu i biznesu: Bezczynność musi się skończyć. Zwrot, transformacja energetyczna, ochrona klimatu i transformacja przemysłu nie działają same. Wymaga to planu, ogromnych inwestycji – a przede wszystkim szybkich i zdecydowanych działań.

„Uczestnicy oczekują, że politycy i pracodawcy, że zmiany cyfrowe i ekologiczne dają pracownikom możliwość dobrej pracy” – powiedział Jörg Hofmann, pierwszy przewodniczący IG Metall w Berlinie. „Transformacja musi być społeczna, ekologiczna i demokratyczna. Ale ten rajd dał mocny sygnał. ”

Głównym celem spotkani jest żądanie od pracodawców i polityków, aby zmiany ekologiczne i cyfrowe nie spowodowały masowych przegranych.

Przeciwnie, transformacja powinna przynieść postęp społeczny od postępu technicznego. Zakłada to, że mosty są budowane dla pracowników. „Żądamy krótkoterminowego dodatku na transformację . Pozwoli to uniknąć zwolnień i umożliwi pracownikom zakwalifikowanie się do pracy nad nowymi produktami ”- powiedział Hofmann.

/igmetall.de/

Fot. Maciej Kasprzak /Wielkopolska magazyn informacyjny

(Visited 406 times, 1 visits today)

Leave a Reply