Ponad 11 tysięcy osób pobiegło w poznańskim półmaratonie – WYNIKI [ZDJĘCIA, FILM]

Szymon Kulka wygrał 11. PKO Poznań Półmaraton z czasem 1:04:33. Wśród kobiet triumfowała Kenijka Ruth Chemisto Matebo z czasem 1:15:50.  Na starcie stanęło 11021 biegaczy.

 wyniki on-line zawodników uczestniczących w biegu półmaratońskim:

http://live.sts-timing.pl/pp2018/Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

PKO Poznań Półmaraton tuż tuż – Uwaga ! Zmiany w ruchu
15 kwietnia wystartuje 11. już poznański półmaraton. Pobiegnie w nim prawie 12 tysięcy biegaczy z całego świata – m.in. z Argentyny, Australii, Kenii czy Kanady.

11. PKO Poznań Półmaraton wystartuje w niedzielę, 15 kwietnia o godz. 10 z ulicy Grunwaldzkiej.


Trasa obejmie jedną pętlę, a meta będzie znajdowała się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Rejestracja elektroniczna potrwa do 11 kwietnia, ale już teraz wiadomo, że na bieg zapisało się prawie 12 tysięcy zawodników.

– Poznański półmaraton i maraton są najwyżej ocenianymi imprezami biegowymi w Polsce – podkreśla Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. – To powód do dumy. W tym roku szczególnie cieszy mnie, że wśród zarejestrowanych zawodników jest tak dużo samych mieszkańców Poznania: prawie 3 tysiące biegaczy. Wrażenie robi też liczba osób, które w tym roku po raz pierwszy zdecydują się przebiec półmaraton: prawie 2 tysiące zawodników.  To liczba, która inspiruje i motywuje.  Być może w przyszłym roku sam dołączę do grona debiutantów.

Trasa półmaratonu przebiegać będzie ul. Grunwaldzką, Jugosłowiańską, Ściegiennego, Arciszewskiego, Hetmańską, następnie Dolną Wildą, ul. Piastowską, Drogą Dębińską, ul. Garbary, Solną, al. Niepodległości – meta będzie na MTP.

– Tym razem kierunek biegu będzie odwrotny, zawodnicy pobiegną w kierunku Inea stadionu – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor półmaratonu. – Na trasie jest sporo długich prostych, to dobra wiadomość dla biegaczy, którzy będą walczyć o rekordy. Możemy się spodziewać rekordowej frekwencji – to będą małe mistrzostwa Polski w półmaratonie. Pobiegnie m.in. Marcin Chabowski, jeden z faworytów, Szymon Kulka, który wielokrotnie tutaj startował, ale i bardzo dobry debiutant – Błażej Grzesicki. Silna rywalizacja zapowiada się także wśród kobiet – pobiegną m.in.: Dominika Nowakowska, Monika Kaczmarek czy Dominika Stelmach, która w ubiegłym roku na mecie maratonu poznańskiego przegrała po fenomenalnej walce tylko z zawodniczką z Japonii

Dla uczestników biegu przygotowano nagrody. Zwycięzca w kategorii generalnej może zdobyć 8 tys. zł. Dodatkowe 10 tys. zł można dostać za pobicie rekordu trasy, który obecnie wynosi 1:02:00 dla mężczyzn i 1:10:26 dla kobiet.

– Mamy nadzieję, że uda się pobić rekord – przyznaje Zbigniew Madoński, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. – Ale na nagrody szanse mają nie tylko rekordziści: wśród uczestników półmaratonu, którzy wrzucą kupon konkursowy do urny i ukończą bieg w regulaminowym czasie, rozlosujemy 11 nagród po 1000 zł oraz nagrody rzeczowe.

Są wśród nich m.in. komplety opon, weekend dla dwóch osób w praskim Sheratonie, koszulka i piłka z autografami piłkarzy Lecha Poznań oraz akredytacja prasowa na mecz tej drużyny.

Pomoc dla Filipa i Alberta

Jak co roku – będzie też okazja, by pomóc potrzebującym. Tym razem  będzie można pobiec dla 8-letniego Filipa i 20-letniego Alberta. Filip choruje m.in. na zespół Dandy-Walkera, wodogłowie i padaczkę, do codziennego funkcjonowania niezbędny mu jest specjalistyczny sprzęt. Albert w październiku ubiegłego roku został pobity i przejechany przez samochód. Obecnie jest w ciężkim stanie w śpiączce i wymaga specjalistycznego leczenia i rehabilitacji.

– Zaangażowanie zawodników, którzy przypną do koszulki kartkę z napisem „Biegnę dla Filipa i Alberta” i dotrą do mety, zostanie przeliczone na finansowe wsparcie – zapewnia Iwona Muszyńska, dyrektor oddziału 2 PKO Banku Polskiego w Poznaniu. – Pomoc przekaże Fundacja PKO BP.

Kartki można odbierać w Biurze Zawodów 13 i 14 kwietnia od godz. 10 do 20.

Zmiany w ruchu

W dniu półmaratonu – 15.04.2018 – trasa biegu zostanie zamknięta dla samochodów w godzinach od 9:00 do 13:30. Dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 6:00. Nad zabezpieczeniem imprezy czuwać będzie 550 osób.

– Mam nadzieję, że zmiany nie będą szczególnie uciążliwe – podkreśla Przemysław Kusik, naczelnik poznańskiej drogówki. – Trasę znamy jak własną kieszeń, do jej zabezpieczenia podeszliśmy serio. Mimo to zachęcamy, by w dniu półmaratonu przesiąść się na komunikację miejską i rowery.

Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych (śluzy), a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika półmaratonu.

Zmienią się również rozkłady jazdy niektórych linii tramwajowych i autobusowych. Od pierwszych kursów do startu – ze względu na zamknięcie dla ruchu części ulicy Grunwaldzkiej – zmienione zostaną trasy tramwajów linii nr 6, 13, 15 (objazd przez ulice Głogowską, Hetmańską, Reymonta).

Na około godzinę przed rozpoczęciem biegu: wprowadzone zostaną zmiany tras linii tramwajowych nr 2, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 16, 29; uruchomione zostaną dwie dodatkowe linie tramwajowe (wahadłowe) nr 33 i 34. Trasy linii nr 1, 3, 11, 17, 18 nie ulegną zmianie, lecz w miejscach przecinania się ich z trasą półmaratonu mogą nastąpić chwilowe wstrzymania ruchu.

Zmienionymi trasami kursować będą autobusy linii nr 45, 48, 50, 51, 59, 60, 63, 64, 68, 69, 71, 74, 76, 77, 79, 82, 83, 90, 91, 93, 603, 905. Więcej szczegółów na stronie http://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/11-pko-poznan-polmaraton-15-kwietnia-2018r-wprowadzone-zostana-zmiany-w-transporcie-publicznym.

Wszelkie informacje dotyczące poruszania się po mieście w dniu półmaratonu można uzyskać telefonicznie od piątku do niedzieli (13-15 kwietnia) pod numerem telefonu: 502 622 438. Dyżurujący koordynator poinformuje, które ulice są zamknięte i jaki objazd najlepiej wybrać. Podpowie też, które linie tramwajowe i autobusowe zmieniły swój kurs i którędy pojadą tymczasowe linie.

Poznań Sport Expo

Biegom towarzyszyć będą targi Poznań Sport Expo. To wydarzenie otwarte dla wszystkich, nie tylko dla biegaczy. Wśród propozycji wystawców znajdziemy najnowsze kolekcje odzieży sportowej i butów, suplementy diety, sprzęt  sportowy i książki poświęcone zdrowemu stylowi życia.

W sobotę będzie można posłuchać prelekcji, na których specjaliści wyjaśnią, jakie są największe błędy i grzechy biegaczy amatorów w treningu, podpowiedzą, jak utrzymać wysoką formę przez cały sezon i opowiedzą o wpływie treningu biegowego na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego.

– Na stoiskach będzie można porozmawiać m.in. z fizjoterapeutami, przygotowaliśmy też atrakcje dla całych rodzin, które przybędą razem z biegaczami – mówi Maria Kowalska z MTP. – Każdy też podczas targów będzie mógł spróbować swoich sił w treningu crossfit.

Wstęp na targi jest bezpłatny, program prelekcji można znaleźć na stronie maratonu: http://halfmarathon.poznan.pl/wp-content/uploads/2018/03/11ppm-program-prelekcji.pdf.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.plTen pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.(Visited 581 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz