Pomnik Armii Poznań został odnowiony

W niedzielę, przed Pomnikiem Armii Poznań odbędą się uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wcześniej monument został odnowiony. Betonowe elementy konstrukcji poddano specjalistycznemu czyszczeniu, usunięto szpecące malunki na murach i iglicach oraz uporządkowano teren wokół pomnika.


Pojawił się też monitoring. 

Pomnik Armii Poznań odzyskał dawny blask. W ubiegłym tygodniu betonowe elementy konstrukcji przeszły specjalistyczne czyszczenie. Piaskowaniu (czyszczenie powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza) poddano płaskorzeźby żołnierzy, sufit oraz ścianę, na której znajdują się informacje o jednostkach Armii „Poznań”, stoczonych bitwach i osobach poległych. Profesjonalny zabieg przywrócił pomnikowi pierwotną barwę i pozwolił usunąć z niego malunki wandali.    

To nie koniec prac. W tym tygodniu oczyszczono iglice, które także szpeciły tagi (w planach jest także ich polerowanie). Usunięto trawę wyrastającą z pomiędzy płyt pomnika oraz uporządkowano teren wokół monumentu. Nad realizacją wszystkich prac czuwał Wydział Gospodarki Komunalnej. 

Aby nie dopuścić do kolejnej dewastacji obiektu, zamontowano monitoring. Widok z kamery obejmuje część frontową pomnika, od strony cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. Miejsce to często służy za plac jazdy na rolkach i deskorolkach. 

– Monitoring pozwala nam na szybką reakcję i podjęcie skutecznej interwencji. Kamera działa od około tygodnia. W tym czasie strażnicy miejscy zatrzymali 7 osób spożywających alkohol na terenie pomnika. Dwie kolejne interwencje dotyczyły osób jeżdżących tam na rolkach – wylicza Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej.  

Miasto Poznań pracuje także nad programem edukacyjnym, adresowanym do dzieci i młodzieży, mającym zwrócić uwagę na historyczne i artystyczne walory Pomnika Armii Poznań. Podczas spotkania z inicjatywy Wydziałów Kultury i Oświaty spotkali się przedstawiciele instytucji, których siedziby położone są w pobliżu Wzgórza Św. Wojciecha. Doświadczeniami i rekomendacjami konkretnych działań podzieliły się placówki edukacyjne – Szkoły Podstawowe nr 13 i 40, XII Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 6), a także Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Na kanwie udanej akcji edukacyjnej wokół stulecia Powstania Wielkopolskiego, zebrane zostały pomysły zarówno skierowane do młodzieży z placówek funkcjonujących najbliżej Pomnika Armii Poznań, jak i dotyczące wielu innych kluczowych dla historii miasta miejsc pamięci. 

– Planowane jest między innymi objęcie przez jedną ze szkół szczególnej opieki nad Pomnikiem Armii Poznań – mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP.

Wśród zgłoszonych idei są m.in. lekcje z udziałem artystów i znawców historii, a także warsztaty, konkursy i wystawy, tworzone przez samych uczniów przy wsparciu profesjonalnych edukatorów i animatorów kultury. 

– Będziemy dążyć do wytworzenia przekonania u młodych ludzi, że miejsca pamięci sprzyjają kreatywności, ale nieco innej niż ta, dla której miasto buduje skate parki – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury. 

Pomnik Armii Poznań jest zlokalizowany na Wzgórzu Św. Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Al. Niepodległości. Jego odsłonięcie nastąpiło 1 września 1982 r. w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autorką projektu pomnika jest prof. Anna Rodzińska- Iwiańska.

W połowie sierpnia nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania ukazał się album „Anna Rodzińska”, poświęcony twórczości autorki projektu Pomnika Armii Poznań (wraz z mężem). Publikacja pod redakcją  Małgorzaty Schmidt zawiera m.in. bogatą dokumentację prac nad pomnikiem, a także obszerne omówienie twórczości Anny Rodzińskiej-Iwiańskiej, w której skład wchodzi wiele innych realizacji w przestrzeni Miasta Poznania. 

AJ/MK /poznan.pl/

Zobacz również … 

(Visited 142 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz