Policyjni wodniacy na skuterach

Od 14 sierpnia br. policjanci z poznańskiego Komisariatu Wodnego mają do swojej dyspozycji dwa nowe skutery wodne. Sprzęt, w połowie zakupiony ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, będzie wykorzystywany, aby jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo Wielkopolan nad wodą.


W miniony weekend policyjni wodniacy testowali otrzymane maszyny na Jeziorze Strzeszyńskim. Ich obecność była doskonałą okazją, aby po raz kolejny przypomnieć plażowiczom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wodnych kąpieli.

Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu od 29 lat dbają o bezpieczeństwo Wielkopolan przebywających nad wodą. Niosą pomoc tonącym, angażują się w ochronę środowiska, biorą udział w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych. Prowadzą działania prewencyjne i profilaktyczne. Ich rola w zapewnieniu bezpieczeństwa jest nie do przecenienia, szczególnie w okresie letnim.

W Komisariacie Wodnym Policji w Poznaniu służy obecnie 20 funkcjonariuszy posiadających specjalistyczne przeszkolenie z ratownictwa wodnego. W tym gronie znajdują się również policjanci z uprawnieniami zawodowymi nurka MSWiA oraz przewodnicy psów służbowych wyszkolonych do poszukiwania zwłok na lądzie i w wodzie. Do wykonywania swoich zadań policjanci wykorzystują 12 łodzi motorowych, dwa quady oraz 7 radiowozów oznakowanych, wśród których znajdują się  auta terenowe, niezbędne do poruszania się po trudnym terenie.

W środę 14 sierpnia do dyspozycji policjantów zostały oddane dwa nowe skutery wodne. Nowoczesne i szybkie maszyny – o mocy silnika 230 KM – pomogą policjantom jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo Wielkopolan nad wodą. Ich zakup w jednej połowie został sfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w drugiej przez Komendę Główną Policji. Będą wykorzystywane do akcji ratowniczych oraz patrolowania terenów wodnych. Poznański Komisariat Wodny jest pierwszym komisariatem specjalistycznym w kraju wykorzystującym do swoich działań skutery wodne.

Pierwszy raz policjanci mieli okazję wypróbować nowe maszyny w sobotę, 17 sierpnia, na Jeziorze Strzeszyńskim. Dwa nowoczesne skutery w policyjnych barwach z „kogutami” wzbudziły sensację wśród dużych i małych plażowiczów. Chętnych do zrobienia sobie z nimi zdjęcia nie brakowało. Mundurowi  postanowili efektywnie wykorzystać zainteresowanie wypoczywających nad wodą swoją obecnością. Rozmawiali z letnikami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, wręczali ulotki i gadżety profilaktyczne, a także uczyli udzielania pierwszej pomocy na fantomie. Chętni z bliska mogli obejrzeć sprzęt wykorzystywany przez policjantów komisariatu wodnego w codziennej służbie oraz przywitać się z funkcjonariuszem na czterech łapach – psem Mańkiem, labradorem wyszkolonym do działań poszukiwawczych.

Iwona Liszczyńska

/wielkopolska.policja.gov.pl/

Zobacz również …

(Visited 430 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz