Policyjne działania na przejazdach kolejowych

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, prowadzą cykliczne działania ukierunkowane na podniesienie bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych.


Przedstawiciele obu służb monitorują zachowania uczestników ruchu związane m.in. z ignorowaniem znaku STOP, czy wjazdem na przejazd pomimo włączonej sygnalizacji ostrzegawczej lub zamykających się rogatek. Podejmowanie działania mają na celu kształtowanie i utrwalanie bezpiecznych zachowań, a w konsekwencji zmniejszenie liczby poważnych w skutkach wypadków drogowych.

Pociąg to masa kilkuset, czy kilku tysięcy ton. Na zatrzymanie – od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy i piesi zdają sobie z tego sprawę, dlatego funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, prowadzą cykliczne działania ukierunkowane na bezpieczeństwo w rejonach przejazdów kolejowych.

Jedna z ostatnich tego typu akcji została przeprowadzona 18 lipca br. na terenie Kalisza. Mobilne Centrum Monitoringu – profesjonalny pojazd wyposażony w kamery umieszczone na specjalnym wysięgniku, pojawił się w rejonach przejazdów kolejowych. Mundurowi zwracali uwagę na zachowanie się kierowców i pieszych na drodze oraz przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego. Niestety zdarzyły się sytuacje, kiedy kierowcy wjeżdżali na przejazd kolejowy pomimo braku możliwości jego opuszczenia, a także wjeżdżali w momencie, gdy opuszczane były rogatki, a na sygnalizatorze wyświetlane było światło czerwone. Zdarzali się również niefrasobliwi piesi, którzy przechodzili przez tory pomimo opuszczonych rogatek.

W kilku przypadkach mundurowi na sprawców wykroczeń nałożyli mandaty karne.

Na szczęście do wypadków drogowych na przejazdach kolejowych dochodzi dość rzadko. Jednak z uwagi na fakt, że tego rodzaju zdarzenia charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo w rejonach przejazdów kolejowych w dalszym ciągu będzie pozostawać pod nadzorem Policji oraz Straży Ochrony Kolei.

Kolejne wspólne działania już za miesiąc.


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.(Visited 166 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz