Policja wyłapie trucicieli

Poznańska policja zamierza kupić samochód, przystosowany do kontroli poziomu emisji spalin oraz natężenia hałasu. Pozwoli to jeszcze skuteczniej karać kierowców zanieczyszczających środowisko i zakłócających spokój mieszkańców. Połowę kwoty potrzebnej na zakup pojazdu wyłoży Miasto Poznań.


– Jakość powietrza to jeden z najistotniejszych czynników determinujących komfort życia w miastach. Znacznie pogarszają ją emitowane spaliny, ale to nie tylko kwestia natężenia ruchu – także stanu technicznego pojazdów. Stopniowe zmniejszanie ruchu będzie nieskuteczne bez jednoczesnej eliminacji aut przekraczających normy emisji szkodliwych substancji oraz hałasu. Trucicielom trzeba powiedzieć stanowcze „nie” – stąd nasza decyzja o dofinansowaniu zakupu tego specjalistycznego samochodu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Samochód Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii (ETDiE) zostanie kupiony jeszcze w tym roku.

– Wsparcie Miasta w zakupie tego pojazdu na rzecz  poznańskiej Policji to jeden z wielu kolejnych przykładów konsekwentnych działań na rzecz bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W nowy samochód wyposażeni zostaną policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji. Funkcjonariusze już teraz prowadzą działania, mające na celu ujawnianie nieprawidłowości związanych ze złym stanem technicznym pojazdów. Eliminowane z ruchu są przede wszystkim auta, których stan wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. To wszystko może wpływać na zwiększoną emisję spalin do atmosfery i powstawanie smogu fotochemicznego, typu Los Angeles.

– Niestety na chwilę obecną Komenda Miejska Policji w Poznaniu nie dysponuje pojazdem,


który umożliwiałby szczegółową kontrolę samochodów pod kątem naruszeń przepisów związanych z ochroną środowiska – tłumaczy kom. Przemysław Kusik, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Samochód jest nam bardzo potrzebny. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu będziemy mogli jednoznacznie stwierdzić, czy kontrolowane auto przekracza poziom emisji spalin. Pozwoli to sprawniej eliminować z dróg pojazdy niesprawne technicznie i zanieczyszczające środowisko. Liczymy, że częste i skuteczne kontrole będą miały też charakter prewencyjny.

Jak zauważa Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP, takie działania są konieczne. Problem z roku na rok jest bowiem coraz większy.

– Surowe przepisy, dotyczące ochrony środowiska, wprowadzone przez kraje zachodnie sprawiły, że samochody z silnikiem Diesla są tańsze, a co za tym idzie chętnie importowane. Skutek jest taki, że na polskich drogach przybywa aut, zatruwających środowisko i nas wszystkich – wyjaśnia kom. Przemysław Kusik.

W policyjnym radiowozie będzie się znajdować mini stacja diagnostyczna, zaopatrzona m.in w analizator spalin, dymomierz, a także sonometr – służący do mierzenia natężenia hałasu. Znajdzie się tam też miejsce do sporządzania dokumentacji z przeprowadzonych kontroli i przebiegu służby. Policjanci będą mieli dostęp do komputera, drukarki i innego potrzebnego sprzętu.

Zgodnie z przepisami, za przekroczenie norm emisji, grozi mandat karny oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego samochodu.

Koszt samochodu, który zamierza zakupić poznańska policja to 300 tys. zł. W połowie sfinansuje go Komenda Główna Policji, a w połowie Miasto Poznań.

AJ/poznam.pl/


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


(Visited 283 times, 1 visits today)

One thought on “Policja wyłapie trucicieli

  • 24 czerwca, 2018 at 3:55 pm
    Permalink

    I mam uwierzyć, że będą łapać kolesi na tych pierdzących motocyklach? Dobrze by było, ale jakoś tego nie widzę, skoro ci bezczelnie po centrach miast przez nikogo nie zaczepiani jeżdżą.

    Reply

Dodaj komentarz