Organizatorzy JBL Triathlon Poznań zmuszeni do zmiany formuły zawodów

JBL Triathlon Poznań 2023 odbędzie się w zmienionej formule. Zmagania ograniczono do jednego dnia tj. 18 czerwca br., podczas którego zawodnicy i zawodniczki wystartują na dystansie 1/8. Krótki, liczący 475m etap pływacki, trasa rowerowa licząca 22,5km oraz etap biegowy 5,25km to gwarancja ogromnych emocji na finiszu i walki do ostatnich metrów. Zmaganiom dorosłych będzie towarzyszyć impreza zorganizowana specjalnie dla dzieci – Pho3nix Kids Triathlon.


Ostatni czas jest niezwykle trudny dla całej społeczności triathlonowej w Polsce. W wyniku niepewnej sytuacji gospodarczej liczba startujących zawodników i zawodniczek zmniejszyła się, a koszty organizacji zawodów znacząco wzrosły. Spowodowało to odwołanie wielu imprez sportowych w kraju. Takie same ograniczenia dotknęły JBL Triathlon Poznań 2023. Organizatorzy poinformowali, że nie uda im się pokryć wszystkich kosztów związanych z przygotowaniami oraz samą imprezą, ale dzięki ich staraniom oraz wsparciu władz miasta Poznania, sponsorów i POSIR’u zawody odbędą się w zaplanowanym wcześniej terminie, choć w ograniczonej do jednego dystansu formule.

– W tym roku dołożymy do imprezy, lecz nie wyobrażamy sobie, żeby nie spotkać się z naszymi zawodnikami i zawodniczkami. Szukaliśmy jak najlepszego rozwiązania problemu. Po długich rozmowach z wszystkimi stronami zaangażowanymi w organizację JBL Triathlon Poznań uznaliśmy, że ograniczenie zmagań do jednego dystansu, potocznie nazywanego sprintem, będzie najbardziej optymalnym wyjściem z tej sytuacji. Wiemy, że uczestnicy naszych imprez cenią sobie szczerość, dlatego chcemy tacy pozostać i mówić otwarcie o przyczynach zmian. O koniecznej reorganizacji komunikujemy od razu, gdy sami zrozumieliśmy, jaka jest sytuacja. – mówi rzecznik imprezy Albert Jankowski.

– JBL Triathlon Poznań to nie tylko impreza – to przede wszystkim ludzie. Wielu z nas zawierało tu przyjaźnie, inni cieszyli się na to jedno, wyjątkowe spotkanie i rywalizację z kolegami i koleżankami. Dlatego jako organizatorzy czujemy obowiązek, by po raz kolejny przygotować niesamowitą imprezę na najwyższym poziomie. – dodał Jankowski.

Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom zapisanym indywidualnie oraz w sztafetach na JBL Triathlon Poznań 2023 na dystansach 1/2 oraz 1/4 zaproponowano kilka opcji do wyboru. Mogą wystartować 18 czerwca na dystansie 1/8 w Poznaniu (indywidualnie lub w sztafetach) lub wystartować na wybranych przez siebie wcześniej dystansach, ale podczas JBL Triathlon Sieraków (27/28 maja). Inną możliwością jest przepisanie pakietu startowego na taki sam dystans w ramach przyszłorocznej edycji JBL Triathlon Poznań lub rezygnacja ze startów i zwrot środków.

Organizatorzy obniżają również znacząco cenę uczestnictwa w wydarzeniu do 150 zł dla zawodników indywidualnych i 299 PLN dla sztafet. Tak niską opłatę startową udało się wypracować dzięki zmianom organizacyjnym, w tym wytyczeniu nowej trasy rowerowej oraz ograniczeniu zawartości pakietu startowego. Wszystkim wcześniej zapisanym uczestnikom i uczestniczkom różnica w cenie między nową a starą stawką zostanie zwrócona na konto.

– Chcemy postępować „fair play” wobec zawodników i zawodniczek, dlatego obniżamy cenę uczestnictwa w zawodach Zaproponowaliśmy także alternatywne opcje startu, bo rozumiemy, że zawodnicy i zawodniczki ciężko trenowali i nie chcemy sprawić im zawodu. Mamy nadzieję, że w tym trudnym dla świata triathlonu czasie pozostaniemy wszyscy solidarni i razem w czerwcu będziemy mogli wzajemnie cieszyć się swoją obecnością. – powiedział Wojciech Kruczyński, organizator wydarzenia.

W wyniku ograniczenia formuły zawodów doszło również do zmiany trasy na JBL Triathlon Poznań. Niezmienione pozostanie miejsce organizacji odcinka pływackiego oraz biegowego, Pływanie zaplanowano w Jeziorze Maltańskim a trasę biegową wzdłuż jeziora. Zmieniona zostanie trasa rowerowa, która będzie składała się z dwóch pętli rozpoczynających się w okolicy linii startu następnie zawodnicy i zawodniczki pojadą ul. Warszawską, aż do momentu nawrotki w okolicy granicy Poznania i Swarzędza przy ul. Sośnickiej.

W związku ze zmianami Mistrzostwa Polski na dystansie średnim w triathlonie (1,9-90-21,1km) i w aquabike (1,9 – 90 km), które miały zostać zorganizowane w dniu 17 czerwca 2023 roku w ramach JBL Triathlon Poznań odbędą się w innym terminie.

Polski Związek Triathlonu otrzymał informację o skróceniu terminu zawodów do jednego dnia i tym samym zminimalizowaniu jego programu do jednego dystansu, tj. do rozegrania wyścigu tylko na dystansie 1/8 IM. Jak podkreśla Polski Związek Triathlonu Organizator chciał wywiązać się ze zobowiązań wobec PZTri i zaproponował rozegranie Mistrzostw Polski na dystansie średnim podczas zawodów JBL Triathlon Sieraków, jednak sprzeczne by to było z zasadami jakie były przyjęte na organizację MP w roku 2023 i zbyt krótkim terminem jaki pozostał do zawodów w Sierakowie. Dlatego Polski Związek Triathlonu zdecydował się na ogłoszenie konkursu na organizację Mistrzostw Polski na dystansie średnim, który zostanie ogłoszony po nadchodzącym weekendzie.

Zapisy na JBL Triathlon Poznań 2023 na dystansie 1/8 cały czas prowadzone są pod adresem – https://sts-live.pl/tritour/Event/Details/262

(Visited 165 times, 1 visits today)

Leave a Reply