„Odjazdowy Bibliotekarz” na rowerach w Zbąszyniu

W ubiegłą sobotę po południu panie z Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu wzięły udział w IV Rodzinnym Rajdzie Rowerowym ze Zbąszynia do Nądni.

Pracownice biblioteki wsiadły na rowery w ramach ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”, żeby pokazać niestereotypowy wizerunek bibliotekarki, która, kiedy wychodzi zza biurka, wsiada na rower albo idzie pobiegać – generalnie – lubi aktywnie spędzać czas. Akcja „Odjazdowy Bibliotekarz” organizowana jest zgodnie z zasadą, że każdy sposób jest dobry, aby promować czytelnictwo. W całej Polsce organizowane są przejazdy rowerowe bibliotekarzy, czytelników oraz miłośników książek, bibliotek i rowerów, połączone z promocją czytelnictwa i aktywnego modelu życia. Organizatorem akcji jest Fundacja Normalne Miasto-Fenome.

Metą naszego zbąszyńskiego rajdu była urokliwa wieś nad jeziorem w naszej gminie, Nądnia. Tam ugoszczono uczestników akcji wyśmienicie, m.in. pojawiła się tradycyjna grochówka, która po tylu kilometrach na rowerach była jak zwykle wyśmienita, było ciasto z Koła Gospodyń, które rozeszło się w try miga. Bibliotekarki pograły z dziećmi w „memory” o Zbąszyniu i okolicach, więc było dużo fajnej zabawy! Jak zwykle emocje udzieliły się też rodzicom – ale i oni nie zawsze pamiętali, gdzie leży para obrazków naszej gry „Zbąszyń – znam to, gram w to!”. Dzieci jak zwykle okazały się najlepsze, bo najbardziej uważne. Głównymi nagrodami w grze były oczywiście książki – cudnej urody edytorskiej, mądre, dobrze napisane. Większość z nich otrzymaliśmy w darze od naszej czytelniczki, znawczyni literatury dziecięcej – pani Karolina Kluj.

Organizatorzy rajdu mają nadzieję, że udało się znowu trochę pokazać pozytywny  model wizerunku bibliotek, czytania, książek i bibliotekarzy. I obiecują, że kolejny rajd za rok.
 
(arg)
(Visited 204 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz