ODBLASKOWO Z WRD I WFM! Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz członkowie Wielkopolskich Fanów Motocykli przeprowadzili akcję „Bądź widoczny”.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz członkowie Wielkopolskich Fanów Motocykli na drogach miasta i gminy Słupca przeprowadzili akcję profilaktyczną „Bądź widoczny”. Do rąk mieszkańców naszego powiatu trafiły elementy odblaskowe, które zdecydowanie poprawiają widoczność osób pieszych po zmroku.


Funkcjonariusze i motocykliści swoimi działaniami chcieli zwrócić uwagę na potrzebę noszenia odblasków nie tylko w terenie niezabudowanym, gdzie jest to obowiązek wynikający z przepisów, ale również i w mieście w miejscach mniej oświetlonych.

5 listopada, w godzinach wieczornych w mieście i gminie Słupca policjanci i motocykliści przeprowadzili kolejną wspólną akcję ukierunkowaną na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Do rąk osób spacerujących, czy przebywających w okolicach sklepów trafiły kamizelki, opaski i zawieszki odblaskowe. Prowadzący działania tłumaczyli, jak odblaski poprawiają bezpieczeństwo na drogach, zachęcając jednocześnie do ich stosowania nawet w terenie zabudowanym. Natomiast napotkanym kierowcom przypominali o jeździe dostosowanej do ograniczeń prędkości wskazanych w danym miejscu.

O zmroku, w ciemnościach widzimy znacznie gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają, np. jadącego skrajem drogi rowerzysty na nieoświetlonym rowerze, czy idącego pieszego ubranego w ciemną odzież. Sytuacja znacznie się pogarsza, gdy osoba prowadzi pojazd z nadmierną prędkością. Dlatego w myśl hasła „Będąc widocznym, będziesz bezpieczny” rozsądny, niechroniony uczestnik ruchu drogowego, myśląc o swoim bezpieczeństwie, powinien zadbać o to, aby być bardziej widocznym dla kierowców.

Policjanci jednocześnie przypominają o obowiązku wynikającym z art. 11 ust. 4a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, który stanowi, ze pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

/slupca.policja.gov.pl/

Zobacz również …

(Visited 170 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz