Od soboty tramwajami i autobusami MPK Poznań może podróżować więcej osób
Od 15 maja więcej osób może podróżować pojazdami MPK Poznań. Limity pasażerów wskazują liczby na żółtym polu na naklejkach umieszczonych przy drzwiach do pojazdu.
Zgodnie z najnowszymi przepisami, od 15 maja 2021 roku autobusami i tramwajami MPK Poznań będzie mogło jednocześnie podróżować tyle osób, ile wynosi połowa wszystkich miejsc stojących i siedzących. Połowa miejsc siedzących nadal musi pozostać niezajęta.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zmienia limity osób, mogących jednocześnie podróżować środkami transportu. Zgodnie z nim w dniach od 15 maja do 5 czerwca 2021 roku pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (…) przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej połowy miejsc siedzących niezajętych.
Oznacza to, że od połowy maja będą obowiązywać takie same zasady, jakie niegdyś obowiązywały w tzw. „żółtej strefie”. I właśnie na liczby umieszczone na żółtym polu naklejki przy drzwiach pojazdu powinni zwracać uwagę pasażerowie – w ciągu trzech tygodni określonych w rozporządzeniu (15 maja – 5 czerwca) to ona będzie wskazywać maksymalną liczbę pasażerów mogących jechać tramwajem i autobusem MPK Poznań.
Jednocześnie przypominamy, że w autobusach i tramwajach nadal należy zasłaniać usta i nos maseczką. Z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby, które nie mogą tego robić z uwagi na całościowe zaburzenia rozwoju, psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim; trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa; zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia. Warto pamiętać, że w wymienionych wyżej przypadkach należy – na wezwanie odpowiednich służb, np. policji czy straży miejskiej – okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający schorzenia.
/mpk.poznan.pl/