Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy

Policjanci zatrzymali kompletnie pijanego 37- letniego kierowcę tira. Udało się go ująć, zanim zrobił komuś krzywdę, dzięki pomocy innego kierowcy tira, który uniemożliwił jadącemu wężykiem drogą krajową dalszą jazdę. Zatrzymany mężczyzna stracił prawo jazdy i odpowie przed sądem za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.01 lipca br. około 16:30 Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Złotowie otrzymał informację o nietrzeźwym kierowcy ciągnika siodłowego MAN, który został ujęty na drodze krajowej numer 22, przez innego uczestnika ruchu drogowego, również kierowcę pojazdu ciężarowego. W rejon miejscowości Lędyczek natychmiast skierowano policjantów Komisariatu Policji w Okonku oraz Komisariatu Policji w Jastrowiu.

Policjanci po przybyciu na miejsce zastali 42- letniego kierowcę ciągnika siodłowego mieszkańca Brodnicy, który trzymał ujętego 37- letniego mężczyznę, również kierowcę tira, mieszkańca powiatu choszczeńskiego.

Policjanci ustalili że, 42-latek jechał ciągnikiem siodłowym drogą krajową nr 22. W pobliżu miejscowości Lędyczek jego uwagę zwrócił inny kierowca samochodu ciężarowego, który jechał od lewej krawędzi drogi do prawej, gwałtownie zmieniał pas jezdni, hamował i przyspieszał, swoim zachowaniem śmiertelnie zagrażał bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. 42-latek nabrał podejrzeń, że kierowca tira może być nietrzeźwy, dlatego postanowił zmusić go do zatrzymania auta. Wyprzedził jadący przed nim pojazd i przed miejscowością Lędyczek postanowił zmusić kierowcę samochodu ciężarowego do zatrzymania, hamując własnym pojazdem. Następnie podbiegł do pojazdu odebrał kluczyki i uniemożliwił kierowcy dalszą jazdę.

Po przybyciu policjantów przekazał im 37- letniego kierowcę MANA. Funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości 37-latka, mężczyzna był kompletnie pijany. Badanie alkomatem wykazało, że miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Po wytrzeźwieniu usłyszał już zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Nie kwestionował swej winy. Grozi mu wysoka kara grzywny, zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy, które już zatrzymali mu mundurowi.

Dzięki odwadze i wzorowej postawie obywatelskiej 42-letniego mieszkańca Brodnicy, który zareagował i uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy, udało się zapobiec tragedii na drodze.

Zgodnie z art 243 Kodeksu Postępowania Karnego, każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Taką osobę należy niezwłocznie przekazać w ręce policji.

IW/zlotow.policja.gov.pl

(Visited 1 058 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz