„O Żydach i Żydówkach” O hejcie jeszcze raz. – warsztaty edukacyjne w Liceum Garczyńskiego w Zbąszyniu

Liceum Garczyńskiego w Zbąszyniu odbyły się w środę 21 czerwca warsztaty edukacyjne, w których udział wzięli zainteresowani uczniowie z różnych klas liceum.


Warsztaty poprowadziła Anita Rucioch-Gołek, kierownik Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu, a także uczestniczka ogólnopolskiego programu „Liderzy Dialogu” Fundacji Forum Dialogu z Warszawy. Celem zajęć, inspirowanych interaktywną publikacją przeciw antysemityzmowi pt. „O Żydach i Żydówkach”, którą otrzymała zbąszyńska biblioteka w ramach ogólnopolskiego konkursu, była weryfikacja powszechnych stereotypów związanych z Żydami i judaizmem oraz poznanie kultury żydowskiej. Na początku uczniowie m.in. rozwiązywali quiz, który miał pokazać ich poziom wiedzy o kulturze żydowskiej. Wyszukiwali też w Internecie najczęstsze skojarzenia ze słowem „Żydzi”, które podpowiada „Google” i ustalali,  jakie skojarzenia ma wyszukiwarka i z czego to może wynikać.  Prowadząca opowiedziała przy okazji o najważniejszych świętach żydowskich i o związanych z nimi obrzędami, o historii narodu żydowskiego w kontekście dziejów Polski.

Spotkanie było też pretekstem do rozmowy o dyskryminacji Inności, a także w związku z tym – internetowym hejcie, który ostatnio niebezpiecznie przybiera na sile. Ostatnia część książeczki, którą otrzymali licealiści, poświęcona jest właśnie mowie nienawiści. Publikacja kształci też aktywne postawy przeciwdziałania dyskryminacji. Mechanizm funkcjonowania hejtu można było odczuć na własnej skórze podczas ćwiczenia z balonami, podczas którego uczestnicy mieli odbijać balony z wypisanymi na nich hasłami – ważnymi dla siebie wartościami. Te balony, które przypadkiem spadły na ziemię, miały być natychmiast niszczone przez innych uczestników gry. Ćwiczenie pokazało, jakie emocje towarzyszą twórcom hejtu i ich ofiarom. Pokazało też, jak mechanizm mowy nienawiści przybiera na sile i jak można reagować na hejt.

Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach projektu koordynowanego przez Program Rozwoju Bibliotek przy współorganizacji Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacji Humanity in Action Polska (HIA Polska), w którym wzięła udział Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu. Zespół Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu jest placówką z tytułem „Szkoły Dialogu”, ponieważ podejmuje różne działania na rzecz dialogu i tolerancji oraz działa na rzecz upamiętniania lokalnej historii związanej z dziejami Żydów mieszkających przed wojną w Zbąszyniu i deportowanych tutaj w październiku 1938 roku.
(arg)


(Visited 136 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz