Nowy Tomyśl: Z cukrzycą wcale nie jest słodko !

Z cukrzycą wcale nie jest słodko !

We wtorek, 22 stycznia w Czytelni nowotomyskiej biblioteki, w ramach cyklu: „Seniorzy w natarciu” odbyło się spotkanie dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu na temat groźnej choroby jaką jest cukrzyca. Gościem spotkania był Krzysztof Misiaczyk, pracownik biblioteki, a jednocześnie Prezes Zarządu Miejsko-Powiatowego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Nowym Tomyślu.

Ze względu na to, że te oznaki choroby pojawiają się zwykle dopiero w zaawansowanym stadium cukrzycy, lekarze zalecają wykonywanie raz do roku profilaktycznych badań sprawdzających poziom cukru we krwi. Dotyczy to przede wszystkim tych z nas, którzy są szczególnie narażeni na zachorowanie. Do grupy ryzyka należą między innymi osoby z nadwagą oraz te, które nie przestrzegają zasad zdrowego odżywiania. Zachorowaniu sprzyja także siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Duże znaczenie ma także to, czy cukrzyca występuje w rodzinie. Regularne badania są też zalecane osobom z nadciśnieniem tętniczym, wysokim poziomem cholesterolu oraz cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego.

W przypadku tej dolegliwości wyjątkowo istotna jest wczesna diagnoza. Jeśli cukrzyca nie jest leczona, zostaje rozpoznana późno lub leczy się ją niewłaściwie, grożą nam poważne powikłania wynikające z uszkodzenia naczyń krwionośnych- ostrzegał pan Krzysztof.

Bowiem u cukrzyków wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca, choroby wieńcowej i udaru mózgu. Grozi im niewydolność nerek, a nawet utrata wzroku. Chorzy są tez narażeni na wystąpienie tak zwanego zespołu stopy cukrzycowej.

Czy przed tą dolegliwością można się uchronić? – pytali seniorzy. Niestety,  obniżeniu ryzyka zachorowania pomaga prowadzenie zdrowego trybu życia, właściwe odżywianie i utrzymywanie odpowiedniej wagi, a także regularne ćwiczenia. Jednak ze względu na różnorodność czynników wywołujących cukrzycę nie we wszystkich przypadkach działania zapobiegawcze gwarantują, że nie zachorujemy. Dlatego ważne jest, by osoby, które zmagają się z cukrzycą były pod stałą kontrolą lekarza. Warto podkreślić, iż podczas spotkania seniorzy z Domu Dziennego Pobytu mogli poddać się zmierzeniu poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia. Na koniec spotkania pan Krzysztof rozdał ulotki informacyjne oraz zaprosił wszystkich słuchaczy do korzystania z darmowych pomiarów cukru przy okazji różnych imprez m.in. na stoisku Stowarzyszenia Diabetyków na Przystanku: Biblioteka !(Visited 275 times, 1 visits today)

Leave a Reply